(ΣΥΝΟΨΗ) Αποτέλεσμα αγώνα Φενερμπαχτσέ – Γκιόζτεπε: 2-0

Η Φενέρμπαχτσε, η οποία βρήκε μεγάλο ηθικό κερδίζοντας το ντέρμπι της Γαλατασαράι και απέκτησε μεγάλο πλεονέκτημα για τη δεύτερη θέση, αντιμετώπισε την Γκεζτέπε που ήταν στο δοχείο του υποβιβασμού, στον αγώνα της 33ης εβδομάδας της Super League. Οι γαλαζοκίτρινοι έφυγαν από το ματς με νίκη με 2-0, παίζοντας μπροστά στην κατάμεστη κερκίδα.

Τα γκολ που έφεραν τη νίκη στη Φενερμπαχτσέ πέτυχαν ο Σερντάρ Αζίζ στο 4ο λεπτό και ο Άρντα Γκιουλέρ από το σημείο του πέναλτι στο 83ο λεπτό.

Έδειξε κόκκινη κάρτα στο 83ο λεπτό μετά την ενέργειά του απέναντι στον Μουμπάντζε Ρόσι στο Γκεζτέπε.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Φενερμπαχτσέ αύξησε το αήττητο σε 9 αγώνες, και κέρδισε την 5η σερί αγωνιστική και ανέβασε το σκορ της στους 62. Ο Γκοζτέπε, ο οποίος έπαιξε 10 παιχνίδια λαχταρώντας τη νίκη, είχε 27 πόντους.

Οι κερκίδες είναι γεμάτες

Οι οπαδοί της Φενερμπαχτσέ δεν άφησαν τις ομάδες τους μόνες στον αγώνα της Γκεζτέπε. Ώρες πριν από την έναρξη του αγώνα, οι κιτρινόμαυροι φίλαθλοι, που άρχισαν να γεμίζουν τις εξέδρες με το πρόωρο άνοιγμα των θυρών του γηπέδου, στήριξαν τις ομάδες τους με ζητωκραυγές στον αγώνα.

λεπτά από τον αγώνα

3’| Ο Αρσλάναγκιτς χτύπησε την μπάλα στο μπροστινό δοκάρι στο κόρνερ του Γκεζτέπε με τον Μπερκάν Εμίρ. Η μπάλα έφυγε από πάνω.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε το παιχνίδι με γκολ

GOL | Η Φενερμπαχτσέ προηγήθηκε 1-0 με το γκολ του Σερντάρ Αζίζ στο 4ο λεπτό. Ο Σερντάρ Αζίζ, που ήρθε στο πέναλτι από τη δεξιά γωνία, χτύπησε με το κεφάλι στη γωνία και πέτυχε το γκολ που έφερε την ομάδα του μπροστά με 1-0.

9’| Το διπλό παιχνίδι των Fenerbahçe Bright Osayi-Samuel και Diego Rossi ήρθε ουσιαστικά από τη δεξιά πτέρυγα. Η άμυνα της Γκεζτέπε επενέβη πριν τον Μερτ Χακάν Γιαντάς στην πάσα του Ρόσι.

17’| Όταν ο Ντιέγκο Ρόσι έστειλε την μπάλα στην πλάτη της άμυνας, ο Κρέσπο την γύρισε στη μέση. Σουτ του Σερντάρ Ντουρσούν από κοντά, η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Altay Bayındır δεν πέρασε

18’| Ο Γκοζτέπε ήταν αποτελεσματικός. Ο Soner Aydoğdu aka Moubandje στη μέση προς το δοκάρι έκανε το αριστερό του διαγώνια. Ο τερματοφύλακας Alta7y Bayındır κατάφερε να σώσει την μπάλα από κοντά.

Το γκολ επέστρεψε από το VAR

20’| Στη μέση του Ντιέγκο Ρόσι στη Φενερμπαχτσέ, ο Μίχα Ζάιτς χτύπησε την μπάλα, την οποία η άμυνα της Γκεζτέπε δεν μπόρεσε να καθαρίσει με το κεφάλι και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο, μετά την αξιολόγηση του VAR, το γκολ του Μίχα Ζάιτς ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ.

Ο Πέλκας δεν μπόρεσε να συνεχίσει το παιχνίδι

27’| Στη Φενέρμπαχτσε ο Πέλκας έπεσε στο έδαφος ακριβώς μπροστά από την περιοχή του πέναλτι. Μετά την παρέμβαση των παραϊατρικών ζητήθηκε αρχικά φορείο, αλλά στη συνέχεια ο Έλληνας παίκτης ήρθε στο πλάι με αργά βήματα. Ο Πέλκας που δοκίμασε για λίγο τον εαυτό του δεν μπόρεσε να συνεχίσει το παιχνίδι και αντικαταστάθηκε από τον Ατίλα Σαλάι. Ο Έλληνας ποδοσφαιριστής δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τα δάκρυά του καθώς έφευγε από το παιχνίδι.

40’| Ο Göztepe δεν μπόρεσε να επωφεληθεί από τη θέση του απόλυτου γκολ. Ο Αλτάι Μπαϊντίρ δεν επέτρεψε το γκολ στο σουτ του Ντέιβιντ Τιγιάνιτς, ο οποίος αντιμετώπισε τον τερματοφύλακα με αναπηδητική μπαλιά στον Γκεζτέπε, ο οποίος πέρασε γρήγορα τη μεσαία γραμμή με τον Χαλίλ Ακμπουνάρ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΑ | Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ολοκληρώθηκε με το 1-0 της Φενερμπαχτσέ.

51’| Το Göztepe είναι αποτελεσματικό! Το δεξί πόδι του Φράνκο Ντι Σάντο χτύπησε στην περιοχή του πέναλτι πριν μπει στην περιοχή του πέναλτι.

55’| Η Φενέρμπαχτσε ήρθε αποτελεσματικά με τον Οσάγι-Σαμουέλ από τη δεξιά πτέρυγα. Ο Μουράτ Παλούλι παρενέβη την τελευταία στιγμή όταν ο Οσάγι-Σαμουέλ, που μπήκε γρήγορα στην περιοχή του πέναλτι με τα κλεψίματά του, έφερε τη μπάλα στον Ντιέγκο Ρόσι προτού κατέβει στην τελευταία γραμμή.

59’| Ο Γκοζτέπε βγήκε γρήγορα. Το χτύπημα του Halil Akbunar άφησε ο τερματοφύλακας Altay Bayındır, αφού ο David Tijanic γύρισε την μπάλα από τα αριστερά.

65’| Στην επίθεση που ανέπτυξε ο Göztepe από την αριστερή πτέρυγα, στη μέση του Halil Akbunar, ο Altay Bayındır και ο Franco Di Santo συγκρούστηκαν στην μπάλα αέρα και έπεσαν στο έδαφος. Μετά τον σύντομο τραυματισμό του Altay Bayındır, το παιχνίδι συνεχίστηκε από εκεί που σταμάτησε.

71’| Ο Ένερ Βαλένθια, που ανέπτυξε την επίθεση της Φενερμπαχτσέ από την αριστερή πτέρυγα, την έστρεψε προς τα μέσα από την κάτω γραμμή. Το σουτ του Κρέσπο πέρασε άουτ στην μπάλα, την οποία η άμυνα δεν κατάφερε να διώξει.

Πέναλτι και κόκκινη κάρτα

GOL | Η Φενέρμπαχτσε ήρθε πολύ αποτελεσματικά! Ο Άρντα Γκιουλέρ γύρισε την μπάλα, ο Ντιέγκο Ρόσι δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα σε καλή κατάσταση και έμεινε στο έδαφος. Μετά την ανασκόπηση του VAR, ο διαιτητής του αγώνα έδειξε τη λευκή κουκκίδα. Ο Άρντα Γκιουλέρ, που ήταν επικεφαλής της μπάλας, μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ και έδωσε προβάδισμα 2-0 στην ομάδα του. Στο Göztepe, ο Moubandje δέχθηκε κόκκινη κάρτα μετά τη μετακίνησή του στον Rossi.

86’| Ο Arda Güler χτύπησε την μπάλα πάνω από το σημείο του πέναλτι, καθώς ο Bright Osayi-Samuel γύρισε τη μπάλα από τη δεξιά πτέρυγα. Η μπάλα πέρασε οριακά.

90+4’| Στην επίθεση της Φενέρμπαχτσε που αναπτύχθηκε από τη δεξιά πτέρυγα, ο Ρόσι είδε τον Φέρντι στο πίσω δοκάρι. Ο Πίριτς δεν επέτρεψε το γκολ όταν ο Φέρντι συνάντησε την μπάλα και αντιμετώπισε τον τερματοφύλακα.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΓΩΝΑ | Το ματς πέρασε με το πλεονέκτημα 2-0 της Φενερμπαχτσέ.

Φενερμπαχτσέ – Γκεζτέπε 11…

Φενερμπαχτσέ: Αλτάι, Μιν Τζάε, Σερντάρ Αζίζ, Οσάγι, Φέρντι, Κρέσπο, Ζάιτς, Ρόσι, Πέλκας, Μερτ Χακάν, Σερντάρ Ντουρσούν.

Goztepe: Piric, Murat, Dino, Hero, Berkan, Moubandje, Soner, Yalçın, Halil Akbunar, Tijanic, Di Santo

Σημειώσεις από τον αγώνα

Η Φενερμπαχτσέ υποδέχθηκε την Γκέζτεπε στο πλαίσιο της 33ης εβδομάδας της σεζόν Αχμέτ Τσαλίκ της Super League Spor Toto. Ο διαιτητής Yasin Kol σφύριξε στον αγώνα που ξεκίνησε στις 20.30 στο Ülker Stadium. Ο Volkan Ahmet Narinç και ο Candaş Elbil ήταν βοηθοί του Kol.

Ο προπονητής της Φενερμπαχτσέ, Ισμαήλ Καρτάλ, αντιμετώπισε την Γκιοζτέπε στο πλαίσιο της 32ης εβδομάδας της Spor Toto Super League, κάνοντας μόνο μία αλλαγή σε σχέση με τους πρώτους 11 του ντέρμπι της Γαλατασαράι, που επιβλήθηκε με 2-1. Ο έμπειρος προπονητής έδωσε καθήκον στον Δημήτρη Πέλκα στην πρώτη 11άδα αντί του İrfan Can Kahveci, ο οποίος αποβλήθηκε με κίτρινη κάρτα στο ντέρμπι. Η Φενερμπαχτσέ πήρε το γήπεδο απέναντι στην Γκέζτεπε με τους εξής 11: Altay Bayındır – Osayi-Samuel, Serdar Aziz, Min-jae, Ferdi Kadıoğlu, Crespo, Zajc, Pelkas, Mert Hakan Yandaş, Rossi, Serdar Dursun.

Η Φενέρμπαχτσε είναι η μόνη που λείπει

Η Φενέρμπαχτσε αντιμετώπισε την Γκεζτέπε χωρίς ούτε έναν παίκτη. Ο İrfan Can Kahveci, ο οποίος αποβλήθηκε βλέποντας κίτρινη κάρτα στο ντέρμπι στους γαλαζοκίτρινους, άφησε μόνη την ομάδα του στον αγώνα Göztepe. Στην αναμέτρηση δεν συμπεριλήφθηκαν οι Μεσούτ Οζίλ και Οζάν Τουφάν, οι οποίοι είχαν ανακοινωθεί προηγουμένως αποκλεισμός από τα γαλαζοκίτρινα.

6 παίκτες στα σύνορα στην γαλαζοκίτρινη ομάδα

Πριν τον αγώνα Göztepe με το κίτρινο-σκούρο μπλε, 6 παίκτες είναι στο όριο των καρτών. Οι Mert Hakan Yandaş της Fenerbahçe, Serdar Aziz, Luiz Gustavo, Filip Novak, Bright Osayi-Samuel και Kim Min-jae δεν θα μπορέσουν να παίξουν στον εκτός έδρας αγώνα με την Çaykur Rizespor την 34η εβδομάδα αν πάρουν κάρτα.

3 αλλαγές στο Göztepe

Ο προπονητής της Göztepe, Stjepan Tomas, έκανε 3 αλλαγές σε σχέση με τους πρώτους 11 του αγώνα της Yukatel Kayserispor, τον οποίο έχασε με 2-1 την 32η εβδομάδα του πρωταθλήματος, και έβγαλε την ομάδα του στο γήπεδο κόντρα στη Fenerbahçe. Στην άμυνα, ο Τόμας έδωσε τη φανέλα στον Μουράτ Παλούλι αντί του Κερίμ Αλίτσι, ο Σονέρ Αϊντογντού αντί του Ομπίννα Νβομπόντο και ο Μπερκάν Εμίρ αντί του Λουρέντι. Η Γκεζτέπε αντιμετώπισε τη Φενερμπαχτσέ με τους εξής 11: Πίριτς-Μουράτ Παλούλι, Αρσλανάγκιτς, Καχραμάν Ντεμιρτάς, Μπερκάν Εμίρ, Γιαλτσίν Καγιάν, Σονέρ Αϊντογντού, Χαλίλ Ακμπουνάρ, Τιγιάνιτς, Μουμπάντζε, Ντι Σάντο.

4 λείπουν στην ομάδα της Σμύρνης

Ο αγώνας Göztepe, Fenerbahce ήρθε χωρίς 4 παίκτες. Ο Aytaç Kara δεν έπαιξε κόντρα στη Fenerbahçe, μαζί με τους Atınç Nukan, Wilker Angel, Oussama Tannane, που είχαν τραυματισμούς στην ομάδα της Σμύρνης. Επιπλέον, ο Obinna Nwobodo, του οποίου η μεταγραφή του τερματοφύλακα İrfan Can Eğribayat, του οποίου η διαδικασία αποκλεισμού συνεχίζεται στο Göztepe, ανακοινώθηκε στην Cincinati FC, μία από τις ομάδες του American Football League (MLS), δεν συμπεριλήφθηκε στην αποστολή.

Οι οπαδοί της Φενερμπαχτσέ δεν άφησαν τις ομάδες τους μόνες στον αγώνα της Γκεζτέπε. Ώρες πριν την έναρξη του αγώνα, με το πρόωρο άνοιγμα των θυρών του γηπέδου, οι γαλαζοκίτρινοι φίλαθλοι, που άρχισαν να γεμίζουν τις εξέδρες, στήριξαν τις ομάδες τους με ζητωκραυγές πριν τον αγώνα.

Πανό με νόημα από τη Φενερμπαχτσέ

Οι ποδοσφαιριστές της Φενερμπαχτσέ βγήκαν με ένα πανό με τίτλο «Τρέξε για όσους δεν μπορούν να τρέξουν» για να κάνουν προθέρμανση πριν από τον αγώνα της Γκεζτέπε. Οι κίτρινο-σκούρο μπλε άνθρωποι επέστησαν την προσοχή στο Wings for Life World Run, του οποίου το σύνθημα είναι «Τρέξε για όσους δεν μπορούν να τρέξουν» και πραγματοποιείται τον Μάιο κάθε χρόνο. Όλα τα τέλη εγγραφής στο Wings for Life World Run χρησιμοποιούνται για να βοηθήσουν στην εύρεση θεραπείας για την παράλυση του νωτιαίου μυελού. Η διοργάνωση θα πραγματοποιηθεί στις 8 Μαΐου 2022.

Στην τελετή πριν τον αγώνα εμφανίστηκαν και οι γαλαζοκίτρινες παίκτριες με πανό που έγραφε «Η βία κατά των γυναικών είναι έγκλημα της ανθρωπότητας».