Η Ισπανία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υδατοσφαίρισης Ανδρών 2024: πρόγραμμα, ώρα και πώς να παρακολουθήσετε τον ημιτελικό ζωντανά στην τηλεόραση και τη ροή

Η Ιταλία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υδατοσφαίρισης Ανδρών 2024 στη Ντόχα: η πορεία προς τον ημιτελικό

Δεν ήταν εύκολος δρόμος Settebello σε αυτή την έκδοση του Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υδατοσφαίρισης Ανδρών.

Τερμάτισε δεύτερος στον όμιλο πίσωΟυγγαρία κάτοχοι του παγκόσμιου τίτλου, η ομάδα με επικεφαλής τον Sandro Campagna έχασε την ευκαιρία να τερματίσει στο προβάδισμα στην απευθείας σύγκρουση με τους Ούγγρους, έχασε στα πέναλτι με 15-14, αφού επέτρεψε στον εαυτό της να φτάσει στο προβάδισμα 9-7 στον τελικό.

Νίκες που επιτεύχθηκαν κατά Καζακστάν (33-3) ε Ρουμανία (16-10, αλλά με πέντε χαμένα πέναλτι στα επτά) έδωσε στην Ιταλία την πάσα για τα πλέι οφ, όπου οι Ατζούρι πήραν το καλύτερο από τα Ηνωμένες Πολιτείες για το 13-12.

Στα προημιτελικά, κόντρα Ελλάδα Έχοντας έρθει δεύτερη πριν από ένα χρόνο, η Ιταλία ξεκίνησε άσχημα και βρέθηκε πίσω με 3-1 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η επιστροφή ολοκληρώθηκε στο δεύτερο σετ, αλλά η Settebello καταλήγει να μην εκμεταλλεύεται πλήρως το πλεονέκτημά του.

Με 2μισι λεπτά για τη λήξη, οι Έλληνες προηγούνται με 10-8: εδώ υλοποιείται το κατόρθωμα των Ιταλών, με τα τρία μόλις γκολ του τελευταίου δεκαλέπτου. Θα είναι αρκετά για τη νίκη: Η Ιταλία κερδίζει 11-10 και περνάει στα ημιτελικάμε τον Ciccio Condemi ψηφίστηκε MVP του αγώνα.