πολύ χαμηλά ποσοστά, ανατροπές και σφυρίγματα κόστισαν στους Μιλανέζους το παιχνίδι – OA Sport

ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ LIVE LIVE

Σας ευχαριστούμε όλους που παρακολουθήσατε τη ζωντανή κάλυψη αυτής της μπασκετικής πρόκλησης μαζί μας και να έχετε ένα όμορφο βράδυ!

Ο Ολυμπιακός λοιπόν κερδίζει νικώντας την Ολίμπια Μιλάνο με 82-66. Το θετικό σερί των Μιλανέζων σταματά στις τρεις νίκες, με την ομάδα της Μεσσήνης να πληρώνει πολύ χαμηλά ποσοστά, δεύτερο ημίχρονο σχεδόν χωρίς γκολ, αλλά και τη νευρικότητα λόγω των διαιτητικών επιλογών, με τον προπονητή στη Μεσίνα να εκτοξεύτηκε το επί μέρους που έκλεισε το αγώνας.

68-47 Ο Βεζένκοφ συνέτριψε και το παιχνίδι έκλεισε

66-47 Η Μίλαν δεν σκοράρει πλέον, από το ταπ-οφ με τον προπονητή στη Μεσσήνη επιμέρους 20-4 για τους Έλληνες

66-47 Ο ελεύθερος επιπλέον είναι εύστοχος

65-47 Καλάθι από τον Φολ που γίνεται φάουλ, ο Ολυμπιακός βλέπει τη νίκη τώρα, ακόμα κι αν απομένουν περισσότερα από 7 λεπτά

63-47 Walkup ξανά και ματς τώρα που τρέχει στο Μιλάνο

61-47 Καλάθι βάδισης μετά την κλοπή της μπάλας από τον Μπάρον

59-47 Ο δωρεάν επιπλέον είναι εύστοχος

59-46 Καλάθι του Μέλι που προσπαθεί να σοκάρει ενώ δέχθηκε και φάουλ

Η Μίλαν που βλέπει τον Ολυμπιακό να φεύγει, φταίνε πάρα πολλά σουτ λάθη, μερικά πολύ εύκολα καλάθια που δόθηκαν στους αντιπάλους της και ένα τέταρτο που είδε τους διαιτητές να διευθύνουν τον αγώνα με μια σειρά από δυσνόητες αποφάσεις

59-44 Τριπλό του Σλούκα στη σειρήνα για να κλείσει ένα κακό τρίτο δεκάλεπτο για τη Μίλαν που βλέπει τους Έλληνες να φεύγουν, βοηθούμενοι και από τα αμφίβολα σφυρίγματα των διαιτητών που εξοργίζουν τη Μεσίνα.

56-44 Καλάθι Μαύρων και +12 Ολυμπιακός

54-44 Ένας στους δύο δωρεάν για τον Τόμας, αλλά τουλάχιστον η Μίλαν είναι ξεκλείδωτη

54-43 Καλάθι Παπανικολάου και μερική αύξηση για τους γηπεδούχους

52-43 Τριπλ από τον Γουόκαπ και τον Ολυμπιακό που τρέχει ξανά. Τάιμ άουτ της Μεσσήνης αφού οι Έλληνες άρχισαν να σκοράρουν ξανά και ανέβηκαν 9

49-43 Δύο στις δύο ελεύθερες βολές για την Κάνααν, δύσκολη στιγμή για τη Μίλαν

47-43 Το φάουλ του Πίτερς σημειώθηκε, αλλά μια ντροπιαστική στιγμή από τα σφυρίγματα στον αγωνιστικό χώρο

46-43 Τεχνικό φάουλ στη Μεσσήνη μετά από άλλη μια τρέλα διαιτησίας, που σφύριξε μονόδρομος στα τελευταία 2 λεπτά

46-43 Καλάθι του Ρίτσι που ξεκίνησε με εξαιρετικό τρόπο την ανάκαμψη

46-41 Ο Πίτερς συνήθως σκοράρει. 15 πόντους για αυτόν σήμερα

44-41 ΤΡΙΠΛΟΥ ΠΙΠΠΟΟΟΟ ΡΙΤΣΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!

44-38 Τριπλό από τον Βεζένκοφ για να κλείσει ένα πρώτο ημίχρονο που βλέπει τη Μίλαν να κινδυνεύει να καταρρεύσει, αλλά στη συνέχεια μια εξαιρετική επιστροφή και όλα θα κριθούν στο δεύτερο ημίχρονο

41-38 ΤΡΙΠΛ ΑΠΟ DAVIESSSSS ΚΑΙ MILAN ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΤΟΧΗ ΓΕΜΑΤΗ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ!!

41-35 Ξεκλειδώνει ο Ολυμπιακός με τον ΜακΚίσιτς

39-35 Μεγάλη στιγμή για τη Μίλαν και δύο στα δύο από τον Baron δωρεάν!

39-33 Καλάθι από Χάινς και Μίλαν πίσω στο -6!

39-31 Καλάθι Baron

39-29 Ο Χάινς συνέτριψε

39-27 Άλλη μια ανατροπή από τη Μίλαν και ένα τρίποντο από τον Walkup και τους Έλληνες που παρατείνονται ξανά

36-27 καλάθι Μπολομπόι

34-27 ΤΡΙΠΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΝΤΕΒΟΝ ΧΑΛΛΛΛ

34-24 Δύο στα δύο δωρεάν για τον Σλούκα

32-24 Λάθος και οι γηπεδούχοι τώρα και ο Μπαρόν κοντεύει ξανά

32-22 Καλάθι Μπαρόν και Μίλαν που επιστρέφει στο -10

32-20 Τριπλό από τον Μήτρου-Λονγκ και τη Μίλαν που πρέπει να μπουν γρήγορα στο παιχνίδι!

32-17 καλάθι Γιαννούλη και +15 Ολυμπιακός

30-17 Ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Σλούκα

27-17 Στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου ο Μπάρον σταματά το σερί των Ελλήνων

27-15 Τριπλ του ΜακΚίσιτς και +12 για τους Έλληνες στο τέλος

24-15 Τριπλό του Παπανικολάου και ο Ολυμπιακός ξεφεύγει σε αυτόν τον προημιτελικό

0-4 Καλάθι Μέλι, καλή η άμυνα της Μίλαν σε αυτό το ξεκίνημα

0-2 Πρώτοι πόντοι για τη Μίλαν με τον Μπράντον Ντέιβις!

20:00 Πειραιά!

19.57 Όλα έτοιμα για το δίδυμο!

19.55 Μετά την προθέρμανση στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας στον Πειραιά, θα φύγουμε σύντομα.

19.50 Παράλογα, η Μίλαν έχει καλύτερα στατιστικά εκτός Φόρουμ, με 4 νίκες και άλλες τόσες εκτός έδρας ήττες, ενώ εντός έδρας έχει κερδίσει μόνο 2 από τα οκτώ παιχνίδια που έχει δώσει.

19.45 Οι 8 πρώτοι είναι ο ελάχιστος στόχος που έθεσε η EA7 Emporio Armani Milano στην αρχή της σεζόν, αλλά το δύσκολο ξεκίνημα έκανε τον στόχο όλο και περισσότερο κατόρθωμα. Επομένως, η νίκη στην Ελλάδα θα ήταν καθοριστική τόσο για να σταματήσουμε έναν άμεσο αντίπαλο όσο και για να αφήσουμε πίσω μας μια για πάντα τη σκοτεινή περίοδο.

19.40 Τα αγόρια του Ettore Messina στις τελευταίες εξόδους, μεταξύ Euroleague και Serie A, δείχνουν να έχουν ξεκλειδωθεί στην επίθεση και ακόμη και σήμερα θα χρειαστούν περισσότερα από θετικά ποσοστά για να προσπαθήσουν να κερδίσουν την τέταρτη επιτυχία και να φέρουν πιο κοντά τα πλέι οφ.

19.35 Η Μίλαν βρίσκεται αυτή τη στιγμή στη δέκατη τέταρτη θέση με έξι νίκες και 10 ήττες, αλλά επέστρεψε από μια τριάδα επιτυχιών μετά από εννέα διαδοχικά νοκ άουτ. Οι Έλληνες από την άλλη είναι αυτή τη στιγμή τέταρτοι με σκορ απέναντι από την ερυθρόλευκη, με 10 νίκες και 6 ήττες.

19.30 Καλησπέρα σε όλους και καλώς ήρθατε στη ζωντανή μετάδοση του Ολυμπιακού Πειραιώς-Ολίμπια Μιλάνο, αγώνα που ισχύει για τη δέκατη έβδομη ημέρα της μπασκετικής Ευρωλίγκας.

Καλησπέρα σε όλους τους αναγνώστες του OA Sport, και καλώς ήρθατε στο LIVE LIVE του αγώνα του Ολυμπιακού Πειραιώς με την EA7 Emporio Armani Milano, που ισχύει για τη δέκατη έβδομη ημέρα της Ευρωλίγκας 2022-2023, με ταπ οφ στις 20.00.

Η Ολίμπια Μιλάνο άλλαξε ρότα στην αλλαγή των Χριστουγέννων, με τρεις επιτυχίες στην Ευρώπη μετά από ένα τρομερό σερί εννέα συνεχόμενων νοκ άουτ, ενώ η καθαρή νίκη στη Βίρτους Μπολόνια έφτασε το Σαββατοκύριακο. Πάνω απ’ όλα όμως, τα παιδιά από τη Μεσίνα έχουν βρει εμπιστοσύνη στην επίθεση, σκοράροντας 90 πόντους στη Βαλένθια και 96 στη Μπολόνια.

Από την άλλη, όμως, οι Έλληνες βρίσκονται αυτή τη στιγμή στην τέταρτη θέση, με 10 νίκες στο ενεργητικό τους και μόλις δύο βαθμούς από την κορυφή της Euroleague. Ο Ολυμπιακός, όμως, έχει χάσει και τα δύο από τα τρία τελευταία παιχνίδια, έστω κι αν φτάσει στο ραντεβού με τη δύναμη της εκτός έδρας επιτυχίας που σημείωσε στο ελληνικό ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Παρακολουθήστε τους Σάσα Βεζένκοφ (19,2 πόντοι ανά αγώνα) και Κώστα Σλούκα (12,6 πόντοι), αλλά η ομάδα εστιάζει κυρίως στον όμιλο.

Η πρόκληση μεταξύ Ολυμπιακού και Μίλαν θα ξεκινήσει στις 20.00. Διασκεδάστε με το LIVE LIVE του OA Sport!

Συντελεστές: Ciamillo