Η Φενέρμπαχτσε ισοφάρισε τη σειρά! 5 στα 5

Η Φενέρμπαχτσε και η Γκεζτέπε βρέθηκαν αντιμέτωπες στο στάδιο Ülker. Η Φενέρμπαχτσε κέρδισε τον αγώνα με 2-0.

Τα γκολ που έφεραν τη νίκη στη Φενερμπαχτσέ πέτυχαν ο Σερντάρ Αζίζ στο 4′ και ο Άρντα Γκιουλέρ στο 83′ από το σημείο του πέναλτι.

Στο Göztepe, ο Μουμπάντζε δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα στο 82ο λεπτό και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Φενερμπαχτσέ πήρε την 5η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα και ανέβασε το σκορ της στους 62. Από την άλλη, η Γκεζτέπε πήρε 10 σερί ήττες και παρέμεινε στους 27 βαθμούς.

Η Φενέρμπαχτσε θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Ρίζεσπορ την επόμενη εβδομάδα. Η Göztepe θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Gaziantep FK.

5 σειρές παιχνιδιών

Η Φενερμπαχτσέ ανέβασε το σερί της στους 5 αγώνες με τη νίκη της Γκεζτέπε.

Η γαλαζοκίτρινη ομάδα, που έπιασε σερί 3 αγώνων για 3 φορές αυτή τη σεζόν, έφτασε στο πρώτο της σερί νικών 4 αγώνων με μια νίκη επί της Γαλατασαράι την περασμένη εβδομάδα.

Η γαλαζοκίτρινη ομάδα κέρδισε τα 3 πρώτα παιχνίδια της στο πρωτάθλημα και επανέλαβε την ίδια σειρά την 6η, 7η και 8η εβδομάδα.

Τέλος, η Φενέρμπαχτσε που κέρδισε 3 σερί νίκες την 25η, 26η και 27η εβδομάδα, ισοφάρισε με την Τραμπζονσπόρ την 4η αγωνιστική και δεν μπόρεσε να γράψει τη σειρά των 4 αγώνων.

Η Φενέρμπαχτσε, που αύξησε το σερί της σε 4 ματς με τη Γαλατασαράι, πέτυχε το πρώτο της σερί 5 αγώνων κόντρα στην Γκεζτέπε.

8 νίκες στα τελευταία 9 παιχνίδια

Η Φενερμπαχτσέ συνέχισε το ντεμπούτο της με τη νίκη της Γκεζτέπε.

Ικανοποιώντας τους φιλάθλους τους με την επιτυχημένη τους εμφάνιση τις τελευταίες εβδομάδες, οι γαλαζοκίτρινοι κέρδισαν τον 8ο αγώνα τους στην 9η αγωνιστική και είχαν 1 ισοπαλία.

Ο Πέλκας έφυγε τραυματίας

Δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει τον αγώνα ο Έλληνας παίκτης της Φενέρμπαχτσε, Δημήτρης Πέλκας.

Ο 28χρονος ποδοσφαιριστής, ο οποίος έπεσε στο έδαφος στο 27ο λεπτό του αγώνα, θέλησε να συνεχίσει το παιχνίδι, αλλά έφυγε με φορείο από τον αγωνιστικό χώρο, αφήνοντας τον εαυτό του στο έδαφος για άλλη μια φορά στο 30ο λεπτό.

Ενώ ο Πέλκας δεν μπορούσε να συγκρατήσει τα δάκρυά του κατά την αποχώρησή του από το παιχνίδι, οι οπαδοί υποστήριξαν τον έμπειρο παίκτη με χειροκροτήματα και επευφημίες.

Ο Δημήτρης Πέλκας αντικαταστάθηκε από τον Ατίλα Σαλάι στο 31′.

Φενέρμπαχτσε: 2 – Γκοζτέπε: 0

Στατιστικά: Ούλκερ

Διαιτητές: Yasin Kol, Volkan Ahmet Narinç, Candas Elbil

Φενερμπαχτσέ: Altay Bayındır, Osayi-Samuel, Serdar Aziz (Min 68 Arda Güler), Kim Min-jae, Ferdi Kadıoğlu, Crespo, Zajc (Min 87 Luiz Gustavo), Rossi, Mert Hakan Yandaş (Min 69 Berisha), Pelkas ( Min. 31 Szalai), Serdar Dursun (Min. 69 Valencia)

Goztepe: Piric, Murat Paluli (Min 87 Atakan Rıdvan Çankaya), Arslanagic, Kahraman Demirtaş, Berkan Emir (Min 68 Lourency), Yalçın Kayan (Min 87 Ege Özkyimoğlu), Τιγιάνιτς, Halil Akbunar, Soner Aydoğdu, Moubandje, 78. ). Ελάχ. 68 Γιάχοβιτς)

Στόχοι: ελάχ. 4 Serdar Aziz, Υπ. 83 Άρντα Γκιουλέρ (Πέναλτι) (Φενερμπαχτσέ)

Κόκκινη κάρτα: ελάχ. 82 Moubandje (Göztepe)

Κίτρινες κάρτες: ελάχ. 66 Di Santo, Min. 77 Moubandje, Min. 90+5 Hero Demirtaş (Göztepe)