Εθνικός-Ντουναουτζβάρος 14-9. Οι Έλληνες παίρνουν τον τίτλο – OA Sport

Στο επιστροφή του τελικού του Trophy LEN 2022 από υδατοσφαίριση γυναικών ο Έλληνες του Εθνικούμετά τη νίκη για 8-12 στο δρόμο για την Ουγγαρία, χτυπούσαν η ομάδα πάλι Magyar of Dunaujvarosέχασε με 13-9 στην Ελλάδα, και νομιμοποιούν έτσι την επάξια κατάκτηση του τίτλος.

Παρα τις τέσσερα γκολ διαφοράς που επιτεύχθηκαν στο πρώτο παιχνίδιοι Έλληνες κατακυριεύω και η σημερινή πρόκληση από την αρχή, ξεφεύγοντας 4-0 με δύο γκολ της Καρολίνας Ιωάννου, αμφότερα σε ανωτερότητα: η πρώτο τέταρτο κλείνει 5-1. Στην αρχή δεύτερη περίοδος οι magiare μειώνονται σε 4-6, αλλά οι ιδιοκτήτες τρέχουν πάλι μακριά8-4.

Οι Έλληνες εξακολουθούν να απλώνονται στο τρίτο κλάσμα, φέρνοντας το μερικό κέρδος μεταξύ των δύο κεντρικών ημιχρόνων στο 4-0, για το 10-4. Οι Ούγγροι φτάνουν στο τελευταίο οκτάλεπτο κάτω 6-11 και έτσι οι Έλληνες μέσατελευταία περίοδο διαχειρίζεται διατηρώντας το περιθώριο των πέντε τερμάτων μέχρι 14-9 τελικό.

ΜΕΓΑΛΟ’Εθνικός κυριάρχησε το Dunaujvaros ταξίδια εκτός και επιστροφής, υπογράφοντας μεταξύ των δύο αγώνων συνολικά 26 γκολ και δεχόμενος 17. Η ομάδα του Πειραιώς μπορεί έτσι να γιορτάσει το δεύτερη νίκη του LEN Trophy μετά από αυτόν που κατακτήθηκε 2010.

Φωτογραφία: LiveMedia / Luigi Mariani