ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ – ndt1.eu

Ο DOBRUDJA ΧΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΣΣΚΑ ΣΤΟ EFBET SUPER VOLLEY DERBY

Η ομάδα βόλεϊ του Dobruja 07 κατέγραψε απώλεια στην έναρξη του νέου πρωταθλήματος. Τα αγόρια του Λάζαρ Λαζάροφ ηττήθηκαν από την ΤΣΣΚΑ με 3: 0 (25:17, 25:20, 25:20) στο ντέρμπι του 1ου γύρου στον Όμιλο Β του Efbet Super Volley, που παίχτηκε στο Dobrotitsa Hall.

Η συνάντηση πέρασε υπό την επικράτηση του «Στρατού». Στο πρώτο παιχνίδι κατάφεραν να κάνουν τη διαφορά νωρίς και να τη διατηρήσουν στο προβάδισμα με 25:17. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ πιο ισόπαλο, καθώς οι γηπεδούχοι από την Ντομπρόγκεα ήταν κοντά στους «κόκκινους». Αυτό συνεχίστηκε μέχρι τον 18ο πόντο, όταν η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να σπάσει το καλωσόρισμα του Ντόμπριτς και μετά από ένα καλό σερί να κλείσει το παιχνίδι στο 25:20.

Στην αρχή του τρίτου μέρους υπήρξε κάποια σύγχυση. Στο 7: 6 για την ΤΣΣΚΑ σε υπηρεσία για τους γηπεδούχους στάθηκε ο Γιάβορ Γκενόβ. Η σειρά του οδήγησε σε ανατροπή για 9: 7, αλλά εκείνη τη στιγμή ο προπονητής των φιλοξενούμενων Σάσο Πόποφ ειδοποίησε ότι η εναλλαγή του Ντομπρούτζα ήταν λάθος και ένας άλλος παίκτης βόλεϊ – ο Χρίστο Ένκοφ – έπρεπε να ξεκινήσει. Έτσι, το αποτέλεσμα επέστρεψε για 8: 6 για την ΤΣΣΚΑ, μετά το οποίο οι «κόκκινοι» πήραν τον έλεγχο των γεγονότων στο γήπεδο και έκλεισαν το ματς με 3: 0 μετά από άλλα 25:20.

Στον δεύτερο γύρο, οι «κόκκινοι» θα επισκεφθούν τον Λέφσκι, και ο Ντομπρούτζια φιλοξενούμενος του Δούναβη (Ρούσε). Και οι δύο αγώνες είναι την Παρασκευή (29 Οκτωβρίου).

Η σύνθεση του Dobrudja 07: Nikolay Manchev, Georgi Mihalev, Yavor Genov, Zlatko Kyosev, Svetoslav Arnaudov, Alexander Kordev – Nikolay Todorov -libero (Hristo Enkov, Kaloyan Kanev, Georgi Chalakov).

Ο ΔΙΠΛΟΣ ΛΟΥΔΟΓΚΟΡΕΤΣ ΣΚΟΡΑΡΕ ΠΕΝΤΕ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΝΤΟΜΠΡΟΥΖΑ ΣΤΟ ΡΑΖΓΚΡΑΝΤ

Οι ποδοσφαιριστές του Ντομπρούτζα υπέστησαν βαριά ήττα με 5: 0 από την εφεδρική ομάδα της Λουντογκόρετς σε αγώνα του 14ου γύρου της Β ‘Επαγγελματικής Λίγκας. Οι “Αετοί” για μια στιγμή δεν άφησαν καμία αμφιβολία ποια είναι η καλύτερη ομάδα στον αγώνα, που διεξήχθη με βάση την ομάδα – “Φωλιά του Αετού”. Μετά από αυτόν τον αγώνα ο Λουντογκόρετς ΙΙ είναι έβδομος στη βαθμολογία με 24 βαθμούς, ενώ ο Ντόμπριτς είναι 16ος με 13 βαθμούς.

Το διπλό του Λουντογκόρετς καθιέρωσε μόνιμο έλεγχο στο ματς και άρχισε να επιτίθεται από τα πρώτα λεπτά. Στο 11ο λεπτό ο τερματοφύλακας του Ντομπρούτζια Ντιμίταρ ievλιεφ έκανε σωτήρια κόντρα στον Αλέξανδρο Γκάντσεφ, αλλά έξι λεπτά αργότερα ο Τιχιμόρ Ντιμιτρόφ χτύπησε με κεφαλιά την πόρτα των φιλοξενούμενων.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ξανά καλά για τους ανθρώπους του Τόντορ Ζιβοντόφ, οι οποίοι πέτυχαν δεύτερο γκολ μέσω του Ιχίνιο Μαρίν, ο οποίος ολοκλήρωσε μια πάσα στον kerλκερ Μπουντίνοφ στο 56 ‘. Εννέα λεπτά αργότερα, ο Βλάντισλαβ Νάιντενοφ πέτυχε τρίτο γκολ για τη Λουντογκόρετς 2. Στο 71 ‘ο επιθετικός Ντιμίταρ Μίτκοφ δοκίμασε την τύχη του με δυνατό σουτ, αλλά ήταν ανακριβής. Δέκα πριν από το τέλος ο Χουσεΐν Κελόβλουεφ σκόραρε για τέταρτη φορά στην πόρτα των φιλοξενούμενων και στον επιπλέον χρόνο του αγώνα ο Νάιντενοφ πέτυχε το δεύτερο γκολ του, διαμορφώνοντας το τελικό 5: 0 για τη Λουντογκόρετς ΙΙ.

ΔΗΜΗΤΡΑ ΙΒΑΝΟΒΑ ΜΕ ΣΤΟΧΟ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΣΤΙΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΕΥΡΩ 2022

Η γυναικεία ομάδα της Βουλγαρίας κάτω των 19 ετών συνεχίζει με την καλή της εμφάνιση στα ευρωπαϊκά προσόντα. Τα κορίτσια του προπονητή Στανισλάβα Τσέκοβα κέρδισαν το Καζακστάν με 3: 0 και έχουν πλήρη περιουσία 6 βαθμών πριν από τον τελευταίο αγώνα του ομίλου με την Ελλάδα.

Η βουλγαρική ομάδα δεν άφησε καμία αμφιβολία για την ανωτερότητά της και στο πρώτο μέρος απέκλεισε την ίντριγκα του γηπέδου στην Albena. Η Κριστιάνα Ντιμιτρόβα άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό και στη μέση του ημιχρόνου ο κεντρικός επιθετικός – Δήμητρα Ιβάνοβα από τη Ντόμπριτς, αύξησε σε 2: 0. Μετά το διάλειμμα, η Ναντέζντα Ιβάνοβα πέτυχε ένα τρίτο γκολ, το οποίο τελικά έκρινε τα πάντα στον αγώνα. Το

Σήμερα, 26 Οκτωβρίου, στις 14:30 στο Albena Bulgaria WU19 θα αντιμετωπίσει την Ελλάδα σε άμεση σύγκρουση για την πρώτη θέση στον όμιλο, η οποία δίνει το δικαίωμα συμμετοχής στην επόμενη φάση των προκριματικών.

Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΑΤΑΝΑΣ ΙΛΙΕΒ ΔΕΝ ΒΟΗΘΗΣΕ ΤΗΝ ΑΣΚΟΛΗ ΑΠΟΦΥΓΗ ΤΩΝ ΧΑΝΤΩΝ

Ο κάτοικος του Ντόμπριτς Ατάνας ievλιεφ έκανε μια δεύτερη συνεχόμενη ισχυρή ένταξη ως αποθεματικό για την Άσκολι. Ο επιθετικός εμφανίστηκε στο παιχνίδι στο 56ο λεπτό και ασίστ στο μοναδικό γκολ της ομάδας του στην ήττα 1: 2 ως φιλοξενούμενη της Φροζινόνε σε αγώνα του ένατου γύρου της Ιταλικής Serie B. Στο 32ο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα όταν ο Φεντερίκο Γκάτι διέκοψε τη σέντρα από φάουλ του Ματέο Ρίτσι. Στο 48ο λεπτό, ο μέσος διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας, αν και οι αντίπαλοι παίκτες διαμαρτυρήθηκαν για παράβαση στην επίθεση. Στο 65 ‘ο Ιλίεφ ξεπέρασε τον Φραντσέσκο Ζαμπάνο και βρήκε με υπέροχη πάσα τον Σουφιαν Μπιντάουι, ο οποίος από βολική θέση σημείωσε το τιμητικό γκολ για τους “δρυοκολάπτες”. Αυτό είναι το τέταρτο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη.

Εν τω μεταξύ, ο Βαλεντίν Αντόφ κατέγραψε ένα ακόμη ματς στον πάγκο στη νίκη της Μόντσα με 1: 0 επί της φιλοξενούμενης Ακρόπολης. Το μοναδικό γκολ στο ματς σημείωσε ο εφεδρικός Μάρκο Ντ ‘Αλεσάντρο στον επιπλέον χρόνο.

Η Άσκολι είναι όγδοη στη βαθμολογία με περιουσιακό στοιχείο 14 βαθμών, ενώ η Μόντσα είναι 11η με βαθμό λιγότερο. sportal.bg

Ο ASHLEY BARTY ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΤΟΥΣ ΤΕΛΙΚΟΥΣ ΤΟΥ WTA

Η παγκόσμια ηγέτης Ashley Barty (Αυστραλία) ανακοίνωσε ότι τελειώνει τη σεζόν και δεν θα αγωνιστεί στους τελικούς της WTA τον Νοέμβριο. “Θα ήθελα να ενημερώσω όλους ότι δεν θα συμμετάσχω σε άλλους διαγωνισμούς το 2021, συμπεριλαμβανομένων των τελικών της WTA στο Μεξικό. Wasταν μια δύσκολη απόφαση, αλλά προτεραιότητα είναι το σώμα μου και η ανάρρωσή μου μετά από αυτή τη σεζόν”, δήλωσε ο Μπάρτι στο AP. Νωρίτερα, αρνήθηκε να συμμετάσχει στο τουρνουά στο Indian Wells και στον ομαδικό διαγωνισμό “Billy Jean Cup”.

Η 25χρονη Μπάρτι είναι ηγέτης στην παγκόσμια κατάταξη, έχει 13 τίτλους στην καριέρα της, δύο εκ των οποίων από το Grand Slam-στο Roland Garros το 2019 και στο Wimbledon το 2021.

Οι τελικοί του WTA θα διεξαχθούν στη Γουαδαλαχάρα από τις 10 έως τις 17 Νοεμβρίου. Ο Μπάρτι κέρδισε τον αγώνα το 2019 και το 2020 δεν πραγματοποιήθηκε λόγω της πανδημίας του κορονοϊού.

REAL BEAT BARCELONA ΓΙΑ ΤΕΤΑΡΤΗ ΦΟΡΑ ΣΕ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ

Η Ρεάλ (Μαδρίτη) νίκησε ξανά την Μπαρτσελόνα στο Ελ Κλασικό και επέστρεψε στην κορυφή της La Liga. Η Σόφια νίκησε τον μεγάλο της αντίπαλο με 2: 1 μπροστά από περισσότερους από 86.000 θεατές στο «Καμπ Νόου» σε έναν αγώνα της 10ης αγωνιστικής και αυτή είναι η τέταρτη συνεχόμενη επιτυχία για τους «λευκούς» στο ντέρμπι. Ταν η πρώτη μονομαχία μεταξύ των δύο μεγάλων από την εποχή του Λιονέλ Μέσι στη Μπάρτσα.

Οι ομάδες ξεκίνησαν με έμπνευση, αλλά μόλις στο 13 ‘ήρθε ο πρώτος κίνδυνος. Ο Βινίσιους στη συνέχεια γλίστρησε πίσω από την πλάτη του Μινγκέσα και εισέβαλε στο πέναλτι της Μπάρτσα, αλλά η πάσα του απομακρύνθηκε. Η Μπαρτσελόνα παρέλειψε να πάρει το προβάδισμα στο 25 when, όταν ο Σεργίνιο Ντεστ αποκαλύφθηκε στην περιοχή του πέναλτι και μπροστά του ήταν μόνο ο Τιμπό Κουρτουά, αλλά ο Αμερικανός υπήκοος σούταρε δυνατά πάνω από το δοκάρι. Η Ρεάλ προηγήθηκε στο 32 ‘με γκολ του Αλάμπα. Στη συνέχεια, ο αμυντικός πήρε την μπάλα μπροστά από την περιοχή του πέναλτι, ακολουθούμενη από μια γρήγορη αντεπίθεση στα λευκά. Ο Ροντρίγκο βρήκε τον Αυστριακό που εμπλέκεται στην επίθεση, ο οποίος στη συνέχεια δεν έδωσε την ευκαιρία στον Τερ Στέγκεν με μια βόμβα που έκανε τη διαγώνιο. Αυτό είναι το πρώτο γκολ για τον πρώην παίκτη της Μπάγερν για τη νέα του ομάδα. Οι Καταλανοί είχαν άλλη μια μεγάλη ευκαιρία να σκοράρουν ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα, αλλά ο Αλάμπα σταμάτησε το σουτ του Ανσού Φατί στην περιοχή του πέναλτι.

Ο Κουτίνιο εμφανίστηκε στο παιχνίδι για την Μπάρτσα στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου. Αντικατέστησε τον Μινγκέσα, ο οποίος επέστρεψε τον Ντεστ στην άμυνα. Οι παίκτες του Κούμαν πίεσαν και στο 49 F ο Φατί διέκοψε μια απότομη πάσα στο έδαφος, αλλά ο Κουρτουά αντανακλούσε. Στο 58ο λεπτό ο Kroos έπαιξε με το χέρι στην περιοχή του πέναλτι μετά από αγώνα υψηλής μπάλας με τον Frankie de Jong, αλλά ο διαιτητής έκρινε παράβαση του Ολλανδού στην επίθεση. Ωστόσο, ο Πικέ επέμεινε στο πέναλτι και μετά από διαμαρτυρία έλαβε την πρώτη κίτρινη κάρτα στο ντέρμπι. Στο 62 however, όμως, δεν υπήρχε αμυντικός με μπλε και κόκκινα για να σταματήσει τον Μπενζεμά, αλλά από τα 5-6 μέτρα ο Γάλλος έκανε εξαιρετική πάσα, σουτάροντας στο σώμα του τερματοφύλακα της Μπάρτσα.

Ρθε η ώρα των αλλαγών, με τον Κούμαν να ποντάρει στους Κουν Αγκουέρο και Σέρχι Ρομπέρτο, ενώ ο Αντσελότι επέλεξε πρώτα να σκοράρει τον Φεντερίκο Βαλβέρδε. Τα τελευταία δέκα λεπτά για τους γηπεδούχους εμφανίστηκε ο ισχυρός Λουκ ντε Γιόνγκ, με τον οποίο η ομάδα έπαιξε με δύο κεντρικούς επιθετικούς. Στη συνέχεια, ο Πικέ προσχώρησε μαζί τους, γεγονός που ανέτρεψε περαιτέρω την ισορροπία στο παιχνίδι. Ο διαιτητής καθόρισε 7 λεπτά επιπλέον χρόνου. Στο τρίτο, ο Πικέ ζήτησε πέναλτι, αλλά ο διαιτητής σιώπησε. Στην επίθεση που ακολούθησε, η Ρεάλ πέτυχε το δεύτερο γκολ της μέσω του Βάζκεθ. Ωστόσο, αυτό δεν ήταν όλο, γιατί υπήρχε χρόνος για τον Αγουέρο να μειώσει σε 1: 2 στο 97ο. Στη συνέχεια, ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν είχαν την ευκαιρία να οργανώσουν άλλη επίθεση, επειδή ο διαιτητής σφύριξε αμέσως μετά το τέλος αυτού του έβδομου πρόσθετου λεπτού, παρά το γεγονός ότι σημειώθηκαν δύο γκολ στην παράταση.

Ο SALAH ΟΔΗΓΕΙ ΤΟ LIVERPOOL ΣΕ ΑΞΕΧΑΣΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΤΑ ΕΝΩΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΤΡΑΦΟΡΝΤ

Η Λίβερπουλ πέτυχε μια διάσημη επιτυχία στο 208ο ντέρμπι μεταξύ των μεγαλύτερων αντιπάλων του αγγλικού ποδοσφαίρου, αφού νίκησε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 5-0 στη μέση του «Ολντ Τράφορντ». Wasταν ένας αγώνας №22 αήττητος για τους Merseysiders σε όλες τις διοργανώσεις. Στο επίκεντρο της μεγάλης επιτυχίας της Λίβερπουλ ήταν ο Μοχάμεντ Σαλάχ, ο οποίος έγινε ο πρώτος παίκτης που σημείωσε χατ-τρικ στο θέατρο των ονείρων μετά το φαινόμενο Ρονάλντο (ο Βραζιλιάνος σημείωσε τρία γκολ για τη Ρεάλ (Μαδρίτη) στο Ολντ Τράφορντ τον Απρίλιο του 2003). Ο Νάμπι Κέιτα και ο Ντιόγκο Τζότα σημείωσαν τα άλλα γκολ και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τελείωσε τον αγώνα με έναν άντρα λιγότερο μετά από κόκκινη κάρτα του Πολ Πογκμπά στο 60 ‘. Μετά από αυτό το ματς, η διαφορά μεταξύ Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι ήδη επτά βαθμοί. Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι στην ένατη συνεχόμενη επίσκεψη, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πέτυχε τρία ή περισσότερα γκολ.

Οι Merseyside έχουν πετύχει πέντε γκολ εναντίον της Manchester United για τελευταία φορά το 1936. Ταυτόχρονα, αυτή είναι η πιο βαριά εντός έδρας ήττα των “κόκκινων διαβόλων” από τη Λίβερπουλ στην ιστορία της αντιπαλότητας τους.

Ο ZINER ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΣΤΟ ANTWERP

Ο ηγέτης στο σχήμα Yannick Ziner (Ιταλία) κέρδισε τον τίτλο του τουρνουά τένις κλειστού γηπέδου στην Αμβέρσα (Βέλγιο) με έπαθλο 584.125 ευρώ. Το νούμερο 1 ο Ζήνερ νίκησε τον Ντιέγκο Σβάρτζμαν (Αργεντινή) που ήταν δεύτερος με 6-2, 6-2 σε 76 λεπτά. Δεν είχε προβλήματα στο ματς, στο οποίο έκανε τέσσερα βήματα. Ο Ιταλός τερμάτισε χωρίς να χάσει ένα σετ στον αγώνα και κέρδισε τον τέταρτο τίτλο της χρονιάς.

Ο 20χρονος Ziner είναι ο νεότερος τενίστας που έχει κερδίσει πέντε τρόπαια ATP από τον Novak Djokovic, ο οποίος έφτασε στην ηλικία των 19 ετών στο Estoril το 2007. Ο 29χρονος Schwartzman έχασε τον τρίτο τελικό στην Αμβέρσα μετά το 2016 και το 2017.

Ο ΜΑΤΘΕΟΥ ΚΑΖΙΥΣΚΙ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΤΟ ΥΠΕΡΒΟΛΟ ΤΗΣ ΙΤΑΛΙΑΣ

Ο Βούλγαρος σταρ βόλεϊ Ματέι Καζίσκι και ο asτας του (Τρέντο) κατέκτησαν το Σούπερ Καπ Ιταλίας. Τα αγόρια του προπονητή Angelo Lorenzetti επικράτησαν του Vero Volley (Monza), με την εθνική ομάδα Alex Grozdanov και Denis Karyagin στην ομάδα, με 3: 1 (25:11, 25:21, 31:33, 25:14) στο μεγάλος τελικός του τελικού κουαρτέτου, που παίχτηκε στην αίθουσα “Eurosuole Forum” στη Civitanova Marche. Έτσι, το Τρέντο πήρε το Σούπερ Καπ Ιταλίας για τρίτη φορά στην ιστορία του μετά το 2011 και το 2013.

Ο Ματέι Καζίσκι έπαιξε ένα μεγάλο ματς για το Τρέντο και έγινε ο πρώτος σκόρερ με 21 πόντους (3 τάπες, 1 άσος, 50% αποτελεσματικότητα στην επίθεση και 41% θετική υποδοχή). Φυσικά, ο Βούλγαρος σταρ επιλέχθηκε ως ο πιο χρήσιμος παίκτης του αγώνα. Ο Alessandro Micchieleto πρόσθεσε 18 ακόμη πόντους (2 μπλοκ, 2 άσους, 58% απόδοση στην επίθεση και 27% θετική υποδοχή), και οι Daniele Lavia και Srecko Lisinac ανέφεραν 16 πόντους έκαστος για επιτυχία.

Από την άλλη πλευρά, ο Alex Grozdanov έπαιξε ένα ολόκληρο ματς για τη Monza και τερμάτισε με 6 πόντους (2 μπλοκ, 1 άσσος και 33% αποτελεσματικότητα στην επίθεση), και ο Denis Karyagin μπήκε για λίγο ως εφεδρικό στο πρώτο και τρίτο παιχνίδι. Ο Γκεόργκ Γκρόζερ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 22 πόντους (5 άσους! Και αποτελεσματικότητα 49% στην επίθεση), και ο Ντόνοβαν Τζαβορόνοκ τερμάτισε με 13 πόντους.