Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γεωργία και Πολωνία μετά τα πέναλτι. Ουκρανικό πάρτι με τον Mudryk. Όνειρο που χάθηκε για την Ελλάδα, την Ουαλία και την Ισλανδία

Εκεί Γεωργία Του Kvaratskhelia επίκεντρο το ραντεβού με το ιστορικό. Στα play-off της League C κέρδισε με 4-2 στα πέναλτι Ελλάδα στην Τιφλίδα και πετάξτε για Euro 2024, αποκτώντας για πρώτη φορά πρόσβαση στην τελική φάση ενός μεγάλου διεθνούς διαγωνισμού. Ήταν ένα παιχνίδι που μπλοκαρίστηκε για αρκετή ώρα με ενθουσιασμό μόνο στην παράταση. Το 0-0 όμως δεν έσπασε το αδιέξοδο οπότε χρειάστηκε να πάνε στα πέναλτι όπου η ελληνική ομάδα πλήρωσε ακριβά τα πέναλτι της. Σφάλματα Του Μπακασέτας Και Γιακουμάκης. Η Γεωργία στη Γερμανία θα είναι μέρος του ομίλου F, μαζί με Τουρκία, Πορτογαλία Και Τσεχική Δημοκρατία.

Οριζόντιο δοκάρι Μαυροπάνου, τραυματισμός στη βουβωνική χώρα για την Κβαρατσχέλια

Μόνο μια αξιοσημείωτη περίπτωση στο 90′: ένα φάουλ του Cχακβετάτζε σηκώθηκε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι από Βλαχοδήμος στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η πρόκληση άναψε ξαφνικά στην παράταση: Ελλάδα, με Χατζηδιάκος μίζα, έκανε τον εαυτό της επικίνδυνο πρώτα με αριστερό σουτ έξω από τον Μπακασέτα, μπλόκαρε από Μαμαρντασβίλικαι στη συνέχεια (102′) με κεφαλιά του Μαυροπάνος στην ανάπτυξη κόρνερ που χτύπησε στο δοκάρι. Η Γεωργία απάντησε με σουτ από κοντινή απόσταση από τον αναπληρωματικό Νταβιτασβίλ σε ποιον Βλαχοδήμος του εναντιώθηκε ενστικτωδώς.

Ο τραυματισμός του Kvara

Στο 108ο λεπτό ο Kvaratskhelia σήκωσε τη λευκή σημαία και απομακρύνθηκε λόγω προβλήματος στη βουβωνική χώρα στο αριστερό του πόδι. Η Γεωργία δεν το έβαλε κάτω και έφτασε κοντά στο να πάρει ξανά το προβάδισμα με δύο ακόμη αναπληρωματικές: Ο Τσιταϊσβίλι δεν αιφνιδίασε τον Βλαχοδήμο με αριστερό σουτ στο κοντινό δοκάρι στο τέλος μιας καλής προσωπικής κίνησης, τελικά ο Μικαουτάτζε με δεξί γύρισμα μόλις έχασα το ποστ στο 120′.

Ο τραυματισμός του Kvara θα αξιολογηθεί τις επόμενες ώρες, αλλά η εντύπωση είναι ότι δεν είναι κάτι σοβαρό: σε βίντεο που έχει γίνει viral στα κοινωνικά δίκτυα, φαίνεται ο επιθετικός της Νάπολι να πηδάει και να χορεύει στα αποδυτήρια. Βλέποντάς τον, ο Καλτσόνα πρέπει να πήρε έναν αναστεναγμό ανακούφισης.

Τα λάθη των Μπακασέτα και Γιακουμάκη ήταν καθοριστικά

Στη συνέχεια πήγαμε στα πέναλτι όπου ο Μαμαρντασβίλι έγινε αμέσως πρωταγωνιστής αποκρούοντας πέναλτι του Μπακασέτα. Η Γεωργία σπατάλησε το προβάδισμα με τον Μικαουτάτζε, ο οποίος εκτόξευσε το πλάγιο λάκτισμα μετά τον άστοχο Βλαχοδήμο, αλλά η Ελλάδα δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το δώρο καθώς έκανε δεύτερο λάθος με τον Γιακουμάκη να σουτάρει άουτ. Η Γεωργία τους ευχαρίστησε και τους εξασφάλισε την πρόκριση πετυχαίνοντας το καθοριστικό γκολ με τον Κβεκβέσκιρι.

Ουκρανία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Εκτός από τη Γεωργία, ηΟυκρανίαπου επέστρεψε για να νικήσει με 2-1 στο ουδέτερο γήπεδο στο Wrocklaw της Πολωνίας.Ισλανδία Του Άλμπερτ Γκούντμουντσον στο τελικό play-off της League B. Όπως και με τη Βοσνία, έτσι και αυτή τη φορά ο δρόμος έγινε αμέσως ανηφορικός για την Ουκρανία που εμφανίστηκε με βασικό τον Malinovskyi. Οι Βορειοευρωπαίοι μάλιστα προηγήθηκαν στο 31′ με τον αλυτρωτικό Άλμπερτ Γκούντμουντσον (4ο γκολ σε 2 αγώνες) που ολοκλήρωσε μια σπουδαία προσωπική κίνηση με ένα υπέροχο διαγώνιο σουτ με το αριστερό. Η αντίδραση της Ουκρανίας ήταν άμεση και βρήκαν την ισοφάριση (39′) με ένα άγγιγμα δύο βημάτων από Γιαρεμτσούκ αλλά το γκολ ακυρώθηκε από το VAR λόγω οφσάιντ από τον Τσιγκάνκοφ, ο οποίος έδωσε ασίστ στον συμπαίκτη του. Η ομάδα του Ρέμπροφ δεν τα παράτησε και χρειάστηκε μόνο να αναβάλει για λίγα λεπτά το 1-1: σκέφτηκε να το σφραγίσει στο 54ο λεπτό. Τσιγκάνκοφ που μπήκε από τα δεξιά και κέρδισε με εύστοχο αριστερό σουτ τον Βαλντιμάρσον. Ο Γκούντμουντσον προσπάθησε να γίνει ξανά πρωταγωνιστής, πλησιάζοντας στο 1-2, αλλά πέτυχε το γκολ της πρόκρισης στο τέλος (84′) Mudryk ο οποίος έστειλε τους πολλούς Ουκρανούς οπαδούς σε έκπληξη με ένα ακριβές διαγώνιο σουτ με το δεξί πόδι από την άκρη σε μια ασίστ από Σουντάκοφ. Η Ουκρανία στη Γερμανία θα είναι μέρος της ομάδας Ε μαζί με Βέλγιο, Σλοβακία Και Ρουμανία.

Η Πολωνία πανηγυρίζει και μετά τα πέναλτι

Η τελευταία ομάδα που κέρδισε την πάσα στο Euro 2024 είναι η Πολωνία που χρειάστηκε, όπως και η Τζόρτζια, πέναλτι για να αποκλείσει (4-5) στο Κάρντιφ Ουαλία στα πλέι οφ της League A. Απόλυτος πρωταγωνιστής Wojciech Szczesny που απέκρουσε την πέμπτη και τελευταία βολή από τα 11 μέτρα Ντάνιελ Τζέιμς. Για τους Βρετανούς, η Πολωνία παραμένει ταμπού δεδομένου ότι δεν την έχουν κερδίσει εδώ και 51 χρόνια. Το πιο σημαντικό επεισόδιο στο 120′, που έληξε 0-0 με κόκκινη κάρτα στο τελευταίο δευτερόλεπτο Μέφαμ λόγω της προσθήκης κίτρινων καρτών, συνέβη στη μέση του πρόσθετου χρόνου στο πρώτο ημίχρονο, όταν οι γηπεδούχοι προκρίθηκαν με κεφαλιά του Ντέιβις μετά τον πύργο του Μουρ, αλλά Ορσάτο ακυρώθηκε λόγω χιλιοστού οφσάιντ του αρχηγού των Ουαλών. Στα πέναλτι η Πολωνία, η οποία ήταν κατάμεστη από «Ιταλούς» (Szcz?sny, Dawidowicz, Zielinski, Zalewski και Swiderski μίζες) ήταν άψογο χτυπώντας το στόχο με Λεβαντόφσκι, Σιμάνσκι, ΦρανκόφσκιΟ Ζαλέφσκι και ο διάδοχός του Πιάτεκ. Η Ουαλία απάντησε με Ντέιβις, Μουρ, Γουίλσον Και Νίκο Γουίλιαμς, αλλά ακριβώς στο τελευταίο γήπεδο προδόθηκε από τον Ντάνιελ Τζέιμς. Η Πολωνία στη Γερμανία θα είναι μέρος του ομίλου Α, μαζί με Ολλανδία, Αυστρία Και Γαλλία.