Ο Τσιτσιπάς έφερε τιμητική επιτυχία στην Ελλάδα στο ATP Cup μετά την παραίτηση Μπασιλασβίλι

Σήμερα οι ομάδες του Δ’ Ομίλου έδωσαν τους τελευταίους αγώνες τους στο φετινό ATP Cup. Η ελληνική ομάδα δεν είχε καμία πιθανότητα να περάσει στα ημιτελικά, αφού οι «Έλληνες» γνώρισαν δύο ήττες στις αναμετρήσεις τους με Πολωνία και Αργεντινή. Ωστόσο, ο Στέφανος Τσιτσιπάς και οι συμπατριώτες του χαροποίησαν τους υποστηρικτές τους στο Σίδνεϊ με μια τιμητική νίκη, νικώντας το αουτσάιντερ στον όμιλο – Γεωργία.

Ο Μιχαήλ Περβολαράκης έδειξε καλό τένις κατά τη διάρκεια του τουρνουά, αλλά η μεγαλύτερη κατηγορία των αντιπάλων του έχει τον λόγο της μέχρι στιγμής. Σήμερα, όμως, ο κόσμος №399 συνεχάρη τον εαυτό του για την ντεμπούτο του επιτυχία να βάλει την Ελλάδα μπροστά στο αποτέλεσμα. Ο Περβολαράκης τα κατάφερε σε συνεχόμενα σετ με τον Alexandre Metreveli – 6: 3 6: 2. Το ματς ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του ισόπαλο, αλλά ο Έλληνας ήταν αυτός που υλοποίησε με δεξιοτεχνία τις ευκαιρίες του και επικράτησε επάξια του σημερινού αντιπάλου.

Στο ματς των πρώτων ρακέτες των δύο χωρών, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέτυχε τελικά την πρώτη του νίκη στη σεζόν, αν και ήρθε μετά την παραίτηση του Νικολόζ Μπασιλασβίλι. Οι δυο τους έμειναν μόνο 36 λεπτά στο γήπεδο στο Qudos Bank Arena, πριν ο καλύτερος Γεωργιανός σταματήσει τη συμμετοχή του λόγω τραυματισμού. Έτσι, με μία νίκη και δύο ήττες, οι Έλληνες τερμάτισαν τρίτοι στον όμιλό τους.