Ιταλία-Ελλάδα 10-10. Ίσος για το ντεμπούτο της Setterosa – OA Sport

Ενόψει του Ευρωπαίους του Σπλιτ συνεχίζει το έργο του Ο Carlo Silipo με τον Setterosa: ο Γυναικεία ομάδα υδατοσφαίρισης Ιταλίαςπρος το Sassari έκανε το ντεμπούτο του σήμερα Τετάρτη 3 Αυγούστου, στο Κύπελλο Σαρδηνίας 2022αρπάζοντας α γραβάτα ενάντια σε Ελλάδαέχοντας ως αποτέλεσμα 10-10.

Μετά το αρχικό 2-0 ο Σετερόσα υφίσταται την επιστροφή των Ελλήνων, που κλείνουν με 2-4 το πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ιταλία χάνει δύο βολές πέναλτι και η Ελλάδα παίρνει την ευκαιρία να φτάσει 2-5 στο ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο η Ιταλία αντιδρά και με πέντε συνεχόμενα γκολ πάει το 7-5, πριν το 7-6 ελληνικά με τα οποία φτάνουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Ιταλία πάει στο 8-6, αλλά η Ελλάδα παίρνει ξανά το προβάδισμα με 8-9. Ο Σετερόσα πρώτα ισοφάρισε και μετά απόλαυσε τη νίκη με το γκολ 10-9, αλλά οι Έλληνες βρήκαν το 10-10 και μετά αμύνεται με κατωτερότητα στην τελευταία ενέργεια για να σωθεί η ισοπαλία.

Ετσι το τεχνικός επίτροπος Κάρλο Σίλιπο στο ομοσπονδιακός ιστότοπος:”Δεν περίμενα τα κορίτσια να παίξουν σε αυτόν τον ρυθμό, λόγω του μεγάλου φόρτου εργασίας που επιβαρύνουμε στις προπονήσεις. Δοκιμάσαμε επίσης μερικά νέα σχήματα στο παιχνίδι: κάποια πράγματα έχουν ήδη βγει καλά, άλλα λίγο λιγότερο. Αυτά τα τουρνουά είναι μόνο για προσπάθεια και πειραματισμό. Κάναμε κάπως υπερβολικά λάθος στην αριθμητική υπεροχή: θα εργαστούμε για να βελτιώσουμε και αυτόν τον παράγοντα. Μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο υπήρχε μια μικρή απογοήτευση για το μετάλλιο που έλειπε: σημαίνει ότι στον όμιλο υπάρχει η επιθυμία να τα πάμε καλά, να αναπτυχθούμε και να κερδίσουμε“.

ΤΡΑΠΕΖΙ
Ιταλία-Ελλάδα 10-10
Ιταλία: Condorelli, Tabani 1, Di Claudio, Avegno 1, Cergol 1, Bettini, Picozzi 1, Bianconi 3 (1 πέναλτι), Palmieri 1, Marletta 2, Cocchiere, Viacava, Banchelli, Cordovani, Repetto. Ολα. Silipo.
Ελλάδα: Σταματοπούλου, Ε. Πλευρίτου 2 (1 πέναλτι), Χυδηριώτη 1, Ελληνιάδη, Μ. Πλευρίτου 1, Ξενάκη, Νίνου 1, Πάτρα, Αγγελίδη, Β. Πλευρίτου, Γιαννοπούλου 2, Μυριοκεφαλιτάκη 1 1, Σωτηρέλη, Τσιμάρα Φωλετούτ1, . Καμμένου.
Διαιτητές: Colominas Ezponda (Esp) και De Jong (Ned).
Σημειώσεις: επιμέρους 2-4, 0-1, 5-1, 3-4. Viacava (I) λόγω ορίου φάουλ στο δεύτερο ημίχρονο. Αριθμητική υπεροχή: Ιταλία 2/9 + 3 πέναλτι και Ελλάδα 2/8 + 2 πέναλτι. Στο γκολ οι Κοντορέλι (Ι) και Σταματοπούλου (Ζ). Η Σταματοπούλου (Γ) αποκρούει πέναλτι του Μπετίνι 1’28 στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μπιανκόνι χάνει πέναλτι (δοκάρι) 2’58 στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Κοντορέλι (Ι) αποκρούει πέναλτι του Β. Πλευρίτου στο 6’57 του τρίτου ημιχρόνου. Η Σωτηρέλη (Ζ) παίρνει τη σκυτάλη από τη Σταματοπούλου στο ξεκίνημα του τρίτου ημιχρόνου.