Η Fenerbahçe συνέχισε την 24χρονη σειρά – TRT Spor

Στο πρωτάθλημα της Spor Toto Super League, η Φενέρμπαχτσε ισοφάρισε 1-1 με την Τραμπζονσπόρ και συνέχισε το σερί 24 ετών απέναντι στην αντίπαλό της.

Η γαλαζοκίτρινη ομάδα έχασε τον τελευταίο της αγώνα πρωταθλήματος από την Τραμπζονσπόρ με 3-1 στις 23 Αυγούστου 1997 στο Kadıköy.

Ενώ η Φενερμπαχτσέ δεν έχασε από την Τραμπζονσπόρ για 25 αγώνες, πήρε 13 νίκες και 12 ισοπαλίες από αυτές τις διοργανώσεις.

Το σερί 3 νικών της Φενέρμπαχτσε ολοκληρώνεται

Το σερί 3 νικών της Φενέρμπαχτσε έληξε μετά την ισοπαλία 1-1 με την πρωτοπόρο Τραμπζονσπόρ για την 28η εβδομάδα της Spor Toto Super League.

Ξεκινώντας αποτελεσματικά τον αγώνα στο Ülker Stadium, οι γαλαζοκίτρινες δεν μπόρεσαν να μετατρέψουν το καταπιεσμένο παιχνίδι τους σε γκολ.

Η Φενερμπαχτσέ άφησε 10 παίκτες μετά την αποβολή του İrfan Can Kahveci από το παιχνίδι στο 17ο λεπτό του αγώνα, και υποχώρησε με το γκολ του Anthony Nwakaeme στο 22ο λεπτό και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την υπεροχή των φιλοξενούμενων 1-0.

Οι γαλαζοκίτρινοι, αναζητώντας θέση από τα στημένα στο δεύτερο ημίχρονο, έπιασαν την ισοφάριση με το σουτ με κεφαλιά του Μίχα Ζάιτς στο 71′.

Ενώ δεν σημειώθηκε άλλο γκολ στο υπόλοιπο μέρος, η Φενερμπαχτσέ αποχώρησε από το ματς ισόπαλη 1-1, με 10 παίκτες να απομένουν και να υποχωρούν με 1-0.

Η Φενέρμπαχτσε, η οποία κέρδισε τους αγώνες των Giresunspor, Hatayspor και Kasımpaşa, αντίστοιχα, στο πρωτάθλημα πριν από αυτόν τον αγώνα, δεν κατάφερε να πάρει την τέταρτη σερί νίκη με την ισοπαλία.

Η Φενέρμπαχτσε, που είχε καταφέρει να πετύχει μόνο ένα σερί 3 νικών στο πρωτάθλημα πριν, επανέλαβε την ίδια σειρά για άλλη μια φορά την 6η, 7η και 8η εβδομάδα μετά τους 3 πρώτους αγώνες της σεζόν.

Η γαλαζοκίτρινη ομάδα αύξησε το σκορ της στους 47 στο τέλος των 28 εβδομάδων με αυτό το αποτέλεσμα.

Το αήττητο σερί κόντρα στην Τραμπζονσπόρ έφτασε τους 25 αγώνες

Το εντός έδρας σερί της Φενερμπαχτσέ κόντρα στην Τραμπζονσπόρ στο πρωτάθλημα έφτασε τους 25 αγώνες.

Η γαλαζοκίτρινη ομάδα κέρδισε 13 φορές στους τελευταίους 25 αγώνες πρωταθλήματος εναντίον της Τραμπζονσπόρ εντός γηπέδου και έζησε την 12η ισοπαλία της.

Η κόκκινη κάρτα ήρθε με VAR

Η Φενέρμπαχτσε μετά την προειδοποίηση από το VAR στο 17′ έμειναν 10 άτομα.

Μετά τη διακοπή του αγώνα στο 14ο λεπτό μεταξύ του İrfan Can Kahveci και του Emmanouil Siopis της Trabzonspor, ο διαιτητής του VAR Mete Kalkavan προειδοποίησε τον διαιτητή Zorbay Küçük να παρακολουθήσει τη θέση.

Ο διαιτητής Ζορμπάι Κουτσούκ, που παρακολουθούσε τη θέση στα πλάγια του γηπέδου, έστειλε εκτός αγώνα με απευθείας κόκκινη κάρτα στον Ιρφάν Τσαν Καχβέτσι στο 17ο λεπτό.

Αντίδραση στον διαιτητή Zorbay Küçük από την κερκίδα

Οι οπαδοί της Φενερμπαχτσέ αντέδρασαν στον διαιτητή Zorbay Küçük.

Μετά την αποβολή του İrfan Can από το παιχνίδι στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης, οι γαλαζοκίτρινοι οπαδοί, που δεν τους άρεσαν οι αποφάσεις του διαιτητή, φώναξαν κατά του διαιτητή Zorbay Küçük.

Ο Μεσούτ μετά από 8 αγώνες

Ο σταρ της Φενερμπαχτσέ, Μεσούτ Οζίλ, φόρεσε την κιτρινο-μπλε φανέλα μετά από 8 αγώνες.

Ο έμπειρος παίκτης, ο οποίος έμεινε για καιρό χωρισμένο από την ομάδα λόγω της ασθένειας και των τραυματισμών του, συμπεριλήφθηκε στο παιχνίδι αντί του Μερτ Χακάν Γιαντάς στο 85ο λεπτό.

Ο Μεσούτ, που έπαιξε για τελευταία φορά στο πρωτάθλημα στον αγώνα με την Αλτάι στις 10 Ιανουαρίου, έχασε 5 αγώνες πρωταθλήματος, 1 Κύπελλο Τουρκίας και 2 αγώνες Κυπέλλου Ευρώπης.

Ξένο υλικό χτύπησε τον Μπακασέτα

Στον αγώνα, ξένο αντικείμενο που εκτοξεύτηκε από την κερκίδα χτύπησε τον μπορντό-μπλε Μπακασέτα.

Ενώ ο Έλληνας παίκτης πήγε σε κόρνερ στο 74ο λεπτό, πολλά ξένα αντικείμενα πετάχτηκαν από την κερκίδα.

Εν τω μεταξύ, ο παίκτης που χτυπήθηκε από ουσία παρέμεινε για αρκετή ώρα στο έδαφος. Οι ποδοσφαιριστές της Φενερμπαχτσέ ηρέμησαν τους οπαδούς τους μετά τη θέση και το παιχνίδι συνεχίστηκε χρησιμοποιώντας κόρνερ.