Αγγλία, συγκλονιστικό νοκ άουτ κόντρα στην Ελλάδα στο Γουέμπλεϊ

Ο Bellingham χαίρεται

Αγγλία, πικρό Nations League. Η ομάδα με επικεφαλής τον Λι Κάρσλεϊ γνώρισε μια συγκλονιστική εντός έδρας ήττα από την Ελλάδα την 3η ημέρα της διοργάνωσης. Αυτό είναι ένα αποτέλεσμα που θέτει υπό αμφισβήτηση το μέλλον του προσωρινού τεχνικού επιτρόπου. Μέσα στις εκκωφαντικές αποδοκιμασίες του κόσμου του Γουέμπλεϊ, τα «Τρία Λιοντάρια» ηττήθηκαν με 2-1 από την Ελλάδα, με το καθοριστικό δοκάρι του Παυλίδη, που χτύπησε την αγγλική άμυνα στα τελευταία λεπτά.

Ο αγώνας θεωρήθηκε ήδη κρίσιμος όχι μόνο για την τύχη του προπονητή, αλλά και για τη συναισθηματική σημασία που συνδέεται με τον πρόσφατο θάνατο του Τζορτζ Μπάλντοκ, ενός πρώην Άγγλου παίκτη που πολιτογραφήθηκε Έλληνας. Ακριβώς σε αυτήν την ατμόσφαιρα, ο Carsley ανέπτυξε τον Jude Bellingham ως έναν ψευδή νέο παίκτη, υποστηριζόμενο από ταλέντα όπως ο Saka, ο Palmer, ο Foden και ο Gordon. Μια επιθετική προσέγγιση που δεν απέδωσε τα επιθυμητά αποτελέσματα, και άφησε ευάλωτη την αγγλική άμυνα.

Μετά από ένα σκληρό πρώτο ημίχρονο, η Ελλάδα βρήκε το προβάδισμα στο 49' χάρη στην ασίστ του αμυντικού Κουλιεράκη και στο πρώτο γκολ του Παυλίδη, ο οποίος αφιέρωσε το γκολ στον Μπάλντοκ. Παρά την καθυστερημένη προσπάθεια επιστροφής, με το Bellingham να κάνει το 1-1 στο 87ο λεπτό, η αγγλική ομάδα αιφνιδιάστηκε ξανά και ηττήθηκε στο 94', όταν ο Παυλίδης πέτυχε το δεύτερο γκολ του, δίνοντας μια απρόσμενη νίκη για την Ελλάδα.

Αγγλία νοκ-άουτ, Γαλλία στο βελούδο

Στο μέτωπο της League A, η Γαλλία έκανε ένα σπουδαίο σόου συντρίβοντας το Ισραήλ με καθαρό 4-1. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, με το γκολ της ισοφάρισης του Gandelman να απαντά στο αρχικό γκολ του Camavinga, οι Les Bleus εξαπλώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Nkunku έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του Deschamps στο 28ο λεπτό και στο φινάλε, Guendouzi και Barcola ολοκλήρωσαν το αποτέλεσμα, φέρνοντας τη Γαλλία σε απόσταση μόλις ενός πόντου από την πρώτη του ομίλου Ιταλία.

Στα άλλα ματς της ημέρας, η Αυστρία προηγήθηκε με μια συντριπτική νίκη επί του Καζακστάν, ενώ ο Έρλινγκ Χάαλαντ σημείωσε ένα τέρμα στο 3-0 της Νορβηγίας επί της Σλοβενίας. Μια έντονη μέρα, που έφερε σημαντικά αποτελέσματα τόσο σε League A όσο και League B.

"Τυπικός λάτρης των ζόμπι. Υπέρμαχος του αλκοόλ. Ανίατος εθισμένος στην τηλεόραση. Ακραίος λάτρης του διαδικτύου. Βραβευμένος αναλυτής."