Ελλάδα, Πάοκ-Αεκ: σταμάτησε το πρωτάθλημα μετά από ταραχές στη Θεσσαλονίκη

Στάση στο πρωτάθλημα Ελλάδας μετά τις ταραχές το απόγευμα της Κυριακής στον αγώνα του Πάοκ Θεσσαλονίκης με την Αεκ Αθηνών. Αποκορύφωμα στην εισβολή στον αγωνιστικό χώρο στο τέλος, όταν ο πρόεδρος των γηπεδούχων, ο Γεωργιανός επιχειρηματίας (ελληνικής καταγωγής) Ιβάν Σαββίδης, μπήκε στο έδαφος με ένα πιστόλι στη θήκη για να διαμαρτυρηθεί για την ακύρωση ενός γκολ.

Το γκολ που πέτυχε στα τελευταία λεπτά ο Φερνάντο Βαρέλα θα το έκανε δυνατό στη Θεσσαλονίκη για να μειώσουν τη διαφορά στη βαθμολογία από τους αντιπάλους τους, οδηγώντας το πρωτάθλημα στο +5: δύο λεπτά διαβουλεύσεων και σύγχυση, στο τέλος ο διαιτητής το ακυρώνει για οφσάιντ. Και ξεσπά χάος: Ο Σαββίδης και άλλοι μάνατζερ μπαίνουν και ζητούν από την ομάδα να φύγει από το γήπεδο. Φρικτές σκηνές, ο υπουργός Αθλητισμού Γεώργιος Βασιλειάδης έχει λάβει πολύ σκληρά μέτρα, σύμφωνα με την UEFA, μετά από έκτακτη σύνοδο κορυφής με τον πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα. «Αποφασίσαμε να διακόψουμε το πρωτάθλημα. Και δεν θα ξαναρχίσει έως ότου υπάρξει συμφωνία κοινής χρήσης από όλους για το πώς θα ξαναρχίσει αφού σταματήσει αυτή η βία.” Εν τω μεταξύ, η αστυνομία της Θεσσαλονίκης έχει εκδώσει ένταλμα σύλληψης για τον Σαββίδη και άλλα τέσσερα άτομα. Ο ιδιοκτήτης του Paok είναι ένας από οι πλουσιότεροι άντρες στην Ελλάδα με συμφέροντα στον καπνοβιομηχανία και το real estate είχαν ήδη τιμωρηθεί με μια ήττα (0-3) στον αγώνα με τον Ολυμπιακό: ένα αντικείμενο που πέταξε από την κερκίδα είχε χτυπήσει τον Όσκαρ Γκαρσία, προπονητή των Αθηνών. ομάδα.

12 Μαρτίου 2018 (τροποποιήθηκε 12 Μαρτίου 2018 | 14:38)