Atp Cup: Ο Τσιτσιπάς επέστρεψε αλλά δεν φτάνει, η Ελλάδα παραδίδεται στην Αργεντινή

Το πιο αναμενόμενο ματς της ημέρας ήταν σίγουρα το μεταξύ Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, στο ντεμπούτο της σεζόν στο απλό, κόντρα στον Ντιέγκο Σβάρτζμαν, και το κοινό του Ken Rosewall Arena δεν απογοητεύτηκε. Το νούμερο τέσσερα του κόσμου, στο εποχικό του ντεμπούτο μετά τον τραυματισμό και την επέμβαση στον δεξιό αγκώνα, ηττήθηκε από τον Ντιέγκο Σβάρτζμαν (13 στην κατάταξη), σε μια επιστροφή. Ο Τσιτσιπάς, που κέρδισε και το πρώτο σετ στο τάι μπρέικ, έκανε 55 λάθη, υπερδιπλάσια σε σχέση με τον αντίπαλό του, σταθερός ως συνήθως. 7-6 6-3 6-3 το τελικό σκορ υπέρ του 29χρονου Μπουένος Άιρες, μετά από δύο ώρες και 43 λεπτά αγώνα. Η Αργεντινή είχε κερδίσει και το πρώτο απλό, με τον Federico Delbonis (44) που νίκησε τον Μιχαήλ Περβολαράκη (399), 7-6 6-1. (Οι Έλληνες κέρδισαν τον μοναδικό πόντο στο νταμπλ, το ζευγάρι που έφτιαξε ο Πέτρος Τσιτσιπάς (μικρότερος αδερφός του Στέφανου) και ο Περβολαράκης κέρδισαν τους Γκονζάλες και Μολτένι. Τον τρίτο βαθμό των Νοτιοαμερικανών κατέκτησαν το διπλό των Γκονζάλες και Μολτένι που κέρδισαν 6-3 κόντρα στο ζευγάρι που σχηματίζουν ο Πέτρος Τσιτσιπάς, ο μικρότερος αδερφός του Στέφανου) και ο Περβολαράκης.

Play off Πολωνία-Αργεντινή για τον ημιτελικό

ο Η Πολωνία του Hubert Hurkacz κερδίζει τον αγώνα με τη Γεωργία στην οποία έλειπε ο νούμερο ένα (22 της βαθμολογίας) Νικολόζ Μπασιλασβίλι. Ο Πολωνός νίκησε τον Aleksandre Metreveli (570) σε τρία σετ, με 6-7 6-3 6-1. Ο συμπαίκτης του Kamil Majchrzak κέρδισε επίσης έναν αγώνα μονής κατεύθυνσης εναντίον του Aleksandre Bakshi, 6-1 6-1. Τον τρίτο βαθμό του αγώνα κατέκτησε το ζευγάρι Walkow Zielinski στο σούπερ τάι μπρέικ, 6-7 6-2 10-6 το τελικό σκορ. Την Τετάρτη από τα μεσάνυχτα ζωντανά στο Sky Sport Tennis θα γίνει ο καθοριστικός αγώνας ανάμεσα στην Πολωνία και την Αργεντινή που θα κρίνει ποιος θα πάει στα ημιτελικά. Και οι δύο ομάδες έχουν κερδίσει τους δύο προηγούμενους αγώνες, η Πολωνία φτάνει στην τρίτη αγωνιστική με ήττα, η Αργεντινή αήττητη.

Στον όμιλο Α η Σερβία είναι πλέον υποχρεωμένη να νικήσει την Ισπανία με 3-0

Όσον αφορά τον όμιλο Α, η Ισπανία παραμένει αήττητη στο τέλος του δεύτερου αγώνα των ομίλων. Μετά τη Χιλή, η ομάδα με επικεφαλής τον Bautista Agut (19) νίκησε επίσης τη Νορβηγία με 3-0. Ο Ισπανός νούμερο ένα κέρδισε τον Casper Ruud (8) 6-4 7-6, στον πρώτο αγώνα ο Pablo Carreno Busta (20) είχε νικήσει τον Viktor Durasovic (345) με 6-3 6-3. Όλα ήταν εύκολα ακόμα και στο διπλό, όπου οι Νταβίντοβιτς Φοκίνα και Μαρτίνεθ πήραν το καλύτερο από τους Χέλλουμ-Λίλιενγκεν και Πέτροβιτς με 6-4 6-1. Το άλλο ματς του ομίλου, αυτό της Σερβίας με τη Χιλή, κρίθηκε από το διπλό πλέι οφ που κέρδισαν οι Χιλιανοί. Μάλιστα, στο απλό, μετά τη νίκη του Filip Krajinovic (42) επί του Alejandro Tabilo (139), 6-4 3-6 7-6 σε έναν πιο ισορροπημένο από το αναμενόμενο ματς, ήρθε η ήττα του Dusan Lajovic (33). αποσύρθηκε με 3-0 στο τρίτο σετ λόγω τραυματισμού στο πόδι, αφού κέρδισε το πρώτο με 6-4 και έχασε το δεύτερο με 6-4 από τον Χιλιανό Κριστιάν Γκαρίν (17). Ο 25χρονος από το Σαντιάγο κέρδισε τον πρώτο πόντο Χιλής αυτής της έκδοσης, ενώ η Σερβία έχασε άλλον παίκτη, μετά την απώλεια του νούμερο ένα του κόσμου Νόβακ Τζόκοβιτς που δεν βρίσκεται στην Αυστραλία και η συμμετοχή του στο Australian Open είναι όλο και πιο αβέβαιη. Ο δεύτερος βαθμός για τους Νοτιοαμερικανούς ήρθε από το διπλό, με τους Barrios Vera και Tabilo να κερδίζουν τους Cacic και Sabanov στο super tie break με 10-7. Την Τετάρτη από τις 7.30, ζωντανά στο Sky Sport Tennis, ο καθοριστικός αγώνας μεταξύ της Σερβίας και της Ισπανίας θα κρίνει ποιος θα κερδίσει τον όμιλο και θα έχει πρόσβαση στους ημιτελικούς (για να περάσουν τον γύρο και να ξεπεράσουν τους Ισπανούς στην πρώτη θέση, οι Σέρβοι πρέπει να κερδίσουν 3-0) .