Τσιτσιπάς και Μεντβέντεφ προκρίθηκαν στο Australian Open

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στη φάση των 16 του πρώτου Grand Slam του Australian Open της χρονιάς, αφού κέρδισε τον Benoit Perr σε τέσσερα σετ – 6-3, 7-5, 6-7 (2), 6-4, δύο ώρες και 45 λεπτά. του παιχνιδιού.

Ο τέταρτος στον κόσμο ξεκίνησε με σιγουριά το ματς και μετά από πρόωρη ανάπαυλα και προβάδισμα 3-0 δεν έχασε τον έλεγχο του εναρκτήριου μέρους για να πάρει το προβάδισμα. Στο δεύτερο σετ το παιχνίδι ήταν πιο ισόπαλο, αλλά η πρώτη ρακέτα της Ελλάδας χτύπησε καθοριστικό στην 11η αγωνιστική για να πλησιάσει την πρόκριση στα προημιτελικά. Ωστόσο, ο Περ, που απέκλεισε τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ σε τέσσερα σετ στον τελευταίο γύρο, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και μείωσε τη διαφορά του μετά από ένα πειστικά κερδισμένο τάι μπρέικ.

Στο τέταρτο ημίχρονο οι δυο τους έπαιξαν παιχνίδι με παιχνίδι, όταν ο Γάλλος έκανε κακό παιχνίδι στο 4-5 για τον Τσιτσιπά και αποχαιρέτησε τον αγώνα. Ο καλύτερος Έλληνας τενίστας τερμάτισε με 21 άσους, χάνοντας μόνο επτά πόντους στο πρώτο σερβίς σε όλο το ματς και έσωσε και τα δύο μπρέικ πόιντ μπροστά στον Περ. Οι δύο τους τερμάτισαν με σχεδόν ισάριθμους νικητές – 40 με 39, αλλά ο Γάλλος έκανε σχεδόν διπλάσια απρόκλητα λάθη – 50 με 26. Σε μια διαμάχη για μια θέση στα προημιτελικά ο Τσιτσιπάς θα παίξει με τον Αμερικανό Τέιλορ Φριτς, ο οποίος έφτασε σε πέντε σετ νίκη επί του Ρομπέρτο ​​Μπαουτίστα-Αγκούτ από την Ισπανία.

Ο δεύτερος στον κόσμο και περσινός φιναλίστ Daniil Medvedev προκρίθηκε επίσης, αποκλείοντας τον Bottik van de Zandshulp από την Ολλανδία σε τρία σετ – 6-4, 6-4, 6-2, σε σχεδόν δύο ώρες παιχνιδιού.

Ο Ρώσος κέρδισε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο τα δύο πρώτα σετ τόσο ως εξέλιξη όσο και ως αποτέλεσμα – έκανε μια σημαντική ανακάλυψη στο τρίτο παιχνίδι τόσο του πρώτου όσο και του δεύτερου σετ. Μετά από τέσσερα αήττητα παιχνίδια στο τρίτο σετ, ο πρωταθλητής του US Open άλλαξε ταχύτητα και κέρδισε τέσσερα αναπάντητα παιχνίδια για να κλείσει με επιτυχία τον αγώνα υπέρ του. Ο Μεντβέντεφ τελείωσε με δέκα άσσους, κερδίζοντας το 82% των πόντων στο πρώτο σερβίς και δεν άφησε τον εαυτό του να σπάσει, σώζοντας και τις τρεις ευκαιρίες που άνοιξαν για τον Ολλανδό.

Ο Van de Sandshulp έκανε δύο νικητές περισσότερους από τον αντίπαλό του – 28 με 26, αλλά 13 απρόκλητα λάθη περισσότερα – 32 έναντι 19. Ο Μεντβέντεφ θα παίξει με τον Αμερικανό Maxim Cressy, ο οποίος συνέχισε την εξαιρετική του εμφάνιση από την αρχή της χρονιάς, κερδίζοντας τον εκπρόσωπο της οικοδέσποινας που συμμετείχε με τον «μπαλαντέρ» εκπρόσωπο των γηπεδούχων Christopher O’Connell σε τέσσερα σετ.