(ΠΕΡΙΛΗΨΗ) Αποτέλεσμα αγώνα Τραμπζονσπόρ – Τσαϊκούρ Ρίζεσπορ: 2-1 – Ειδήσεις Τραμπζονσπόρ (TS)

Τη 10η εβδομάδα της Super League αντιμετώπισαν η Τραμπζονσπόρ που βρίσκεται 4 βαθμούς μπροστά από την πλησιέστερη αντίπαλο της Χατάϊσπορ και η Τσαϊκούρ Ρίζεσπορ που έχει 4 βαθμούς και βρίσκεται στην τελευταία θέση του πρωταθλήματος. Οι Μπορντό Μπλουζ κατάφεραν να κερδίσουν το ντέρμπι της Μαύρης Θάλασσας. Η Στορμ υποχώρησε 1-0 στο 22 με το πέναλτι του Τζόκοβιτς, αλλά στο 43 ο Τζανίνι ισορρόπησε το σκορ με ένα ακόμη γκολ πέναλτι.

Έδιωξε τα αστέρια στο γήπεδο

Με αυτό το γκολ η Τραμπζονσπόρ αύξησε την πίεσή της στην αντίπαλη εστία και έβαλε τα αστέρια της όπως οι Άντονι Νουακάμε και Αναστάσιος Μπακασέτας στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο και βρήκε τις νίκες που έψαχνε στις 73. Με το γκολ του Νουακάμε, η Στορμ , που είχε το πλεονέκτημα 2-1, πήρε 3 βαθμούς με το τελευταίο σφύριγμα και πέρασε την 11η εβδομάδα χωρίς ήττα. Η Rizespor, από την άλλη, αντιμετώπισε την ήττα μετά τη νίκη της Kasımpaşa την περασμένη εβδομάδα.

Καμπανάκια κινδύνου…

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Τραμπζονσπόρ σημείωσε 27 πόντους και εξασφάλισε την ηγεσία της, ενώ η Ρίζε έμεινε στους 4 βαθμούς και ο κώδωνας του κινδύνου άρχισαν να χτυπούν για τον Χαμζά Χαμζάογλου.

ΛΕΠΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

1′ Ο αγώνας ξεκίνησε.

άτυχη στιγμή

10′ Ο Ζερβίνιο που έπιασε την πάσα που ήρθε γρήγορα προς το δεξί άκρο, αλλά πέταξε με δυσκολία την πάσα, πίεσε άνισα το έδαφος στη συνέχεια της θέσης και έμεινε στο έδαφος με πόνους. Καθώς ο Ιβοριανός ποδοσφαιριστής δεν μπόρεσε να συνεχίσει το παιχνίδι, αντικαταστάθηκε από τον Αντρέας Κορνήλιους.

14′ Το φάουλ του Μπόλντριν αναπήδησε από το φράγμα και έμεινε στο Ουγκουρτσάν.

ΠΟΙΝΗ

21′ Ο Ποχιανπόλα χτύπησε την μπάλα στην περιοχή του πέναλτι, αλλά ο Έντγκαρ γλίστρησε και απέτρεψε το σουτ να περάσει στην εστία. Ο Φινλανδός παίκτης πήρε ξανά την περιστρεφόμενη μπάλα και την χτύπησε γυρίζοντας, αυτή τη φορά η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Έντγκαρ. Με την προειδοποίηση του VAR, ο διαιτητής της αναμέτρησης Χαλίλ Ουμουτ Μέλερ καταλόγισε το πέναλτι. Την ίδια ώρα, ο Έντγκαρ δέχθηκε κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε στον αγώνα της Μπεσίκτας που θα διεξαχθεί την επόμενη εβδομάδα.

ΣΤΟΧΟΣ

22′ Ο Τζόκοβιτς που προηγήθηκε στο δερμάτινο γύρο δεν έκανε λάθος. Η Τσάικουρ Ρίζεσπορ προηγείται εκτός έδρας με 1-0.

26′ Στην ένταση μεταξύ Μπεράτ και Μπόλντριν ενεπλάκησαν και άλλοι παίκτες. Ξαφνικά, το γήπεδο μπλέχτηκε, αλλά η ένταση δεν κράτησε πολύ. Ο Μέλερ έδειξε κίτρινη κάρτα τόσο στον Μπόλντριν όσο και στον Μπεράτ.

34′ Ο Τζεμάλι χτύπησε από την αριστερή διαγώνια μέσα στο πέναλτι, η μπάλα που άγγιξε ο τερματοφύλακας Ουγουρτσάν έφυγε σε κόρνερ.

40′ Ο Τζανίνι που μπήκε στην περιοχή του πέναλτι από την αριστερή διαγώνιο, έκανε το σουτ του, αλλά η μπάλα έφυγε από την άμυνα και έφυγε σε κόρνερ.

ΠΟΙΝΗ

41′ Στο κόρνερ ο Σερκάν δεν μπόρεσε να κουνήσει την μπάλα όπως ήθελε, η μπάλα έμεινε μπροστά στον Χάμσικ. Ο Σλοβάκος σταρ σούταρε δυνατά, αλλά η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Μπολασιέ και ο Χαλίλ Ουμουτ Μέλερ πήρε τη δεύτερη απόφαση του πέναλτι του αγώνα.

ΣΤΟΧΟΣ

43′ Ο Τζανίνι που πήρε τη μπάλα, χτύπησε στη δεξιά γωνία, αν και ο Σερκάν μάντεψε το κόρνερ, δεν κατάφερε να πάρει τη μπάλα.

45′ Προστίθεται +6 στο τέλος του αγώνα.

45+3′ Ο Μάρεκ Χάμσικ εκτέλεσε το αριστερό κόρνερ, ο Κορνέλιους με κεφαλιά στην περιοχή του πέναλτι και ο Σερκάν Κιριντίλι πήρε τη μπάλα.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε.

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

53′ Ο Νβακαεμέ, ο οποίος βρήκε τη μπάλα στο πέναλτι στην πάσα του Αμπντουλκαντίρ, ένιωσε το γκολ, αλλά η μπάλα έφυγε από τα πλάγια.

62′ Ο Abdülkadir Ömür δοκίμασε την τύχη του έξω από την περιοχή του πέναλτι, αλλά δεν κατάφερε να βρει το καρέ.

64′ Ο Κορνήλιος έκανε τη σέντρα από το αριστερό άκρο ο Τζανίνι με κεφαλιά στο μπροστινό δοκάρι και η μπάλα πέρασε ελάχιστα.

67′ Ο Ουμάρ Αμινού σούταρε από τη δεξιά διαγώνια σε έξι πάσα, ο Ουγκουρτσάν έβγαλε τη μπάλα σε κόρνερ.

68′ Ο Ποχγιανπάλο, που συνάντησε τη μπάλα στην αριστερή διαγώνιο του πέναλτι, έκανε το σουτ του και ο Ουγουρτσάν πέτυχε ξανά.

72′ Ο Μπακασέτας πλάσαρε στο κόρνερ που χρησιμοποιήθηκε από το αριστερό άκρο, ο Ούγκο χτύπησε με κεφαλιά στο πέναλτι, ο Νβακαέμε που ολοκλήρωσε την μπάλα επιστρέφοντας από τον τερματοφύλακα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα: 2-1.

84′ Ο Μπακασέτας σέντραρε την περιοχή του πέναλτι, ο Ούγκο χτύπησε την κεφαλιά, η μπάλα πήγε στην αγκαλιά του Γκιοκχάν.

90′ Προστίθεται +5 στο τέλος του αγώνα.

..Και το ντέρμπι της Μαύρης Θάλασσας τελείωσε. Η Τραμπζονσπόρ είναι η νικήτρια…