Ο Alexander Zverev αποχαιρετά το Australian Open στον τέταρτο γύρο – Last Minute Sports News

Ολοκληρώθηκαν οι περισσότεροι από τους αγώνες της πρωινής περιόδου της 7ης ημέρας του τουρνουά που διεξάγεται στη Μελβούρνη της Αυστραλίας.

Ο 3 seed German Zverev, ο οποίος κέρδισε ένα χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το 2020, αποχαιρέτησε το τουρνουά μετά από μια εκπληκτική εμφάνιση έναντι του 14ου φύλλου Denis Shapovalov.

Ο Καναδός Shapovalov κέρδισε τον αντίπαλό του με 3-0 με σετ 6-3, 7-6 και 6-3 και έφτασε στα προημιτελικά.

Ο έξι σπόρος Ισπανός Ραφαέλ Ναδάλ, ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης, που έχει 20 πρωταθλήματα γκραν σλαμ στην καριέρα του, νίκησε τον αντίπαλό του στο πρώτο σετ απέναντι στον 69ο Γάλλο Αντριάν Μαναρίνο στον κόσμο και έκανε το όνομά του στους 8 τελευταίους τενίστες. .

Ο Ναδάλ, ο οποίος κέρδισε το πρώτο σετ για τάι μπρέικ 7-6 με σκορ 16-14, νίκησε τον αντίπαλό του με 3-0 με άλλα σετ με 6-2 μετά από 2 ώρες και 40 λεπτά αγώνα και αντιμετώπισε τον Σαποβάλοφ στα προημιτελικά. .

ΟΙ ΑΓΑΠΕΣ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΣΑΚΚΑΡΙ ΜΠΑΝΤΟΣΑ

Υπήρχαν επίσης εκπληκτικά αποτελέσματα στην κατηγορία των μονών γυναικών. Η 21η Αμερικανίδα Τζέσικα Πέγκουλα κέρδισε την 5η Ελληνίδα Μαρία Σάκκαρη με 2-0 με 7-6 και 6-3 σετ και προκρίθηκε στα προημιτελικά.

Η Μάντισον Κις των ΗΠΑ, νούμερο 51 στον κόσμο, κέρδισε με 2-0 την Ισπανίδα Paula Badosa με 2-0 με 6-3 και 6-1 σετ και πέρασε χωρίς δυσκολία στον επόμενο γύρο.

Η 4η Τσέχα Barbora Krejcikova κέρδισε τη Λευκορωσίδα Victoria Azarenka, η οποία κέρδισε τους τίτλους του 2012 και 2013 στο Australian Open, με 2-0 μετά από 6-2 σετ και έγινε αντίπαλος του Keys στους προημιτελικούς.