Ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ έπαιξε δυνατά, αλλά έχασε από τον Τσιτσιπά | Νέα από τη Βουλγαρία και τον κόσμο

Ο καλύτερος μας τενίστας Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ ολοκλήρωσε τη συμμετοχή του στο τουρνουά σε σκληρό γήπεδο σε αίθουσα της Βιέννης (Αυστρία) στον πρώτο γύρο. Στην εκκίνηση του αγώνα ATP 500, ο πρώτος μας πύραυλος έχασε από τον ηγέτη στο σχήμα και νούμερο 3 στον κόσμο Στέφανο Τσιτσιπά (Ελλάδα) με 6:7 (6), 4:6.

Έτσι, ο Ντιμιτρόφ έχασε την ευκαιρία να καταγράψει νίκη επί ενός κορυφαίου τενίστα σε δεύτερο συνεχόμενο τουρνουά, αφού απέκλεισε τον Νο 2 του κόσμου Ντανιίλ Μεντβέντεφ στο Indian Wells.

Ο Ντιμιτρόφ έκανε ένα πολύ δυνατό ματς, αλλά σε καθοριστικές στιγμές έκανε λάθη. Στο πρώτο σετ ο Γκρίγκορ κέρδισε περισσότερους πόντους (44:41) και είχε περισσότερες ευκαιρίες για μπρέικ (3:1), αλλά αφού και τα 4 breakballs αντικατοπτρίστηκαν από το σερβίς, επιτεύχθηκε τάι μπρέικ.

Ο Γκρισσό υπαγόρευσε ξανά τον ρυθμό και μετά από ένα πρόωρο μίνι μπρέικ έφτασε σε τρία συνεχόμενα σετ πόντους με 6:3 πόντους. Ο καλύτερος Βούλγαρος τενίστας δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημά του και μετά από μάχη 64 λεπτών έχασε με 6:8 πόντους.

Ο Ντιμιτρόφ συνέχισε με την καλή του εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο. Το παιχνίδι κυλούσε παιχνίδι με παιχνίδι, καθώς ο Γκρίγκορ ήταν ο πρώτος που έφτασε σε σημείο ανακάλυψης – στην 9η αγωνιστική.

Ωστόσο, αφού δεν το αντιλήφθηκε, ο Ντιμιτρόφ έδειξε τις πρώτες αδυναμίες στη δική του υποβολή, που αποδείχθηκαν μοιραίες για την έκβαση. Ο Τσιτσιπάς έφτασε αμέσως σε δύο συνεχόμενα breakball στις 15:40 και έκλεισε το ματς με την πρώτη του ευκαιρία μετά το 1:43 στο κεντρικό γήπεδο.

Στην επόμενη φάση ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης του Ντούσαν Λάγιοβιτς με τον Φράνσις Τιάφο.