Οι juniors της Βουλγαρίας έχασαν από την Ελλάδα με έλεγχο – BG Football – Εθνική ομάδα

Η εθνική ομάδα νέων της Βουλγαρίας (γεννημένη το 2005) έχασε με 1:3 (0:2) από την Ελλάδα στον δεύτερο αγώνα ελέγχου της. Το γκολ για τη Βουλγαρία σημείωσε το άκρο του Μπότεφ (Πλόβντιβ) Κονσταντίν Παβλόφ στο 47ο λεπτό. Πριν από δύο ημέρες και οι δύο ομάδες τερμάτισαν 0-0 στο πρώτο μεταξύ τους τεστ. Οι δύο ομάδες προετοιμάζονται για τα προκριματικά Elite Round, που είναι στα τέλη Μαρτίου.

Στο δεύτερο ματς, ο προπονητής Γιόρνταν Πέτκοφ δεν μπορούσε να υπολογίζει στους παίκτες της Λουντογκόρετς (Ρζ) και της Λέφσκι, καθώς οι σύλλογοι τους πήραν σπίτι τους πριν τον αγώνα. Επίσης ο Μιχαήλ Τσόνεφ από την ΤΣΣΚΑ 1948 τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να χρησιμοποιηθεί και κατά τη διάρκεια του αγώνα τραυματίστηκε ο ισχυρός κεντρικός αμυντικός Βαλεντίν Σπάσοφ.

Στο 23′ η Ελλάδα προηγήθηκε στο αποτέλεσμα μετά από πέναλτι. Ο Κωνσταντίνος Μαυρόπουλος σκόραρε μετά την απόφαση του διαιτητή Stoyan Arsov κατά του Μάριου Φίλων Ταξιάρχη. Μετά από τέσσερα λεπτά, οι Έλληνες διπλασίασαν το προβάδισμα μετά από λάθος στη βουλγαρική άμυνα. Ο Μάριος Φίλο αυτή τη φορά έγινε σκόρερ αφού βρήκε σέντρα στο πέναλτι της ομάδας μας.

Η βουλγαρική ομάδα μείωσε τη διαφορά της στο 2ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, όταν ο Στέφαν Τράικοφ έσπασε στην αριστερή πτέρυγα, σε συνδυασμό με τον Μπόρισλαβ Μαρίνοφ, όπου η μπάλα πήγε στον Κονσταντίν Παβλόφ. Ο έφηβος του Μπότεφ (Πλόβντιβ) σούταρε χωρίς καθυστέρηση και σκόραρε για το 1: 2. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, η ελληνική ομάδα, που χαρακτηριζόταν από σοβαρή σωματική κατάρτιση, πέτυχε το τρίτο της γκολ μέσω του Δημήτριου Καλοσκάμη.

Η σύνθεση της Βουλγαρίας: 12. Velizar Iliev, 7. Zahari Atanasov, 4. Bozhidar Siderov (55 – 6. Viktor Vassilev), 16. Damyan Yordanov, 11. Borislav Marinov, 18. Chung Nguyen Do (k), 10. Stefan Traikov , 17. Alexander Petrov (46 – 14. Konstantin Pavlov), 21. Konstantin Grahlyov, 22. Valentin Spasov (9 – 5. Rosen Marinov), 9. Roberto Raichev