Μπάσκετ: Φάιναλ φορ του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου Γυναικών FIBA

Σαλόνι: Prado Αθλημα το παλάτι

Διαιτητές: Martin Horozov (Βουλγαρία), Yasmina Alcaraz Moreno (Ισπανία), Αναστάσιος Κάρδαρης (Ελλάδα)

Human Reyer: Carangelo, Thornton 24, Anderson 25, Petronyte, Ndour 18, Bestagno 1, Madera 9, Dull, Attura 8

ÇBK Mersin Yenişehir Δήμος: Fagbenle 23, Hayes 18, Turner 8, Bonner 14, Thomas 8, Zellous 9, Esra Ural Topuz, Nika Baric

1η Περίοδος: 9-24

Σιρκουί: 42-44

3. Περίοδος: 56-58

Η ομάδα Umana Reyer της Ιταλίας, η οποία νίκησε την ÇBK Mersin Yenişehir Δήμου με 85-80 στον πρώτο ημιτελικό αγώνα του Final Four του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου Γυναικών της FIBA ​​στο μπάσκετ, προκρίθηκε στον τελικό.

Η ομάδα της Μερσίνας ξεκίνησε καλά τον αγώνα, προηγήθηκε με 13-2 στο πρώτο 5λεπτο. Ο δήμος ÇBK Mersin Yenişehir, που δεν επέτρεψε στον αντίπαλό του να μειώσει τη διαφορά, έκλεισε το πρώτο τέταρτο με 24-9 στο πρώτο τέταρτο, όπου ξεχώρισαν η Fagbenle με 9 πόντους και ο Hayes με 8 πόντους.

Η Umana Reyer, που ήταν αποτελεσματική με τους πόντους που πήρε από την Yvonne Anderson στη δεύτερη περίοδο, έπιασε την ισοπαλία για πρώτη φορά (38-38), με τη στήριξη του Ndour από κάτω από το καλάθι. Η ομάδα της Μερσίνας πέρασε μπροστά με 44-42 στα αποδυτήρια με τα σουτ που βρήκε στο τέλος της περιόδου.

Έχοντας ένα ισορροπημένο παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο πέρασε με αμοιβαίους πόντους, ο Δήμος ΤσΒΚ Μερσίν Γενισεχίρ μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με σκορ 58-56.

Προηγούμενη στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ιταλική ομάδα κέρδισε τον αγώνα με 85-80 και έφτασε στον τελικό.

Ο Άντερσον σημείωσε 25 πόντους για την Umana Reyer και έγινε ο πρώτος σκόρερ του αγώνα. Η ομάδα της Μερσίνας σημείωσε 23 πόντους με τον Φάγκμπεν.