Μια επιτυχία ρουτίνας κατέγραψε ο Τσιτσιπάς στη Μελβούρνη – Sports

Ο Δνέφανος Τσιτσιπάς ευχαρίστησε τους φιλάθλους με ελληνικές σημαίες στις εξέδρες.

Φωτογραφία: EPA / BGNES

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του Australian Open αφού κέρδισε τον Σουηδό Mikael Yumer με 6-2, 6-4, 6-3 σε περίπου δύο ώρες και δέκα λεπτά.

Η πρώτη ρακέτα της Ελλάδας, που κατετάγη στο Νο. 4 της βασικής κλήρωσης, προηγήθηκε γρήγορα με δύο breakthrough στο πρώτο σετ και δεν κοίταξε άλλο. Ωστόσο, το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε καλύτερα για τον Σουηδό αντίπαλό του, ο οποίος προσπάθησε στο δεύτερο παιχνίδι, αλλά ο Τσιτσιπάς έκανε ένα στιγμιαίο ριμπρέικ. Νέα ανακάλυψη σημειώθηκε στον λογαριασμό του Έλληνα, τον οποίο όμως επέστρεψε ο Αιθιοπικής καταγωγής Σκανδιναβός. Ωστόσο, ο καλύτερος από τους δύο τενίστες πέτυχε αποφασιστικό χτύπημα με νέο break στο ένατο game, μετά το οποίο σέρβιρε επιτυχώς για προβάδισμα δύο καθαρών σετ.

Στο τρίτο, ο Τσιτσιπάς έκανε θραύση στο τρίτο παιχνίδι, που αποδείχθηκε αρκετό για τη νίκη, αν και χρειάστηκε να σώσει εννέα πόντους για να επιστρέψει το break.

Ο τέταρτος στον κόσμο κέρδισε το 70% των πόντων στο πρώτο σερβίς, έσωσε εννέα από τις 11 ευκαιρίες για μια σημαντική επιτυχία και σημείωσε 30 νικητές. Στην επόμενη φάση θα παίξει με τον Αργεντινό Sebastian Baez, ο οποίος απέκλεισε τον Ισπανό Albert Ramos-Vignolas σε πέντε σετ. Ο Τσιτσιπάς είναι πιθανός αντίπαλος της πρώτης μας ρακέτας Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ στον τρίτο γύρο της διοργάνωσης.