Η Τουρκία ηττήθηκε από την Ελλάδα στον ημιτελικό των προκριματικών των Ολυμπιακών Αγώνων της FIBA

Η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ ηττήθηκε με 63-81 από την Ελλάδα στον ημιτελικό των Ολυμπιακών Προκριματικών της FIBA.

Στα Ολυμπιακά Προκριματικά της FIBA, η Εθνική ομάδα μπάσκετ ανδρών αντιμετώπισε την Ελλάδα στον ημιτελικό στο Memorial Arena στη Βικτώρια του Καναδά.

Οδηγώντας τον αγώνα στην πρώτη περίοδο, 12 Giant Men δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν επαρκώς στις επιθέσεις της ελληνικής ομάδας και έχασαν τον αγώνα 63-81 και αποκλείστηκαν στους ημιτελικούς.

ΠΟΙΟΣ ΝΙΚΗΣΕΙ ΣΤΟΥΣ ΤΕΛΙΚΟΥΣ ΠΑΕΙ ΣΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ

Η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Τσεχία στον τελικό.

Η ομάδα που θα κερδίσει τον τελικό αγώνα που θα διεξαχθεί μεταξύ Ελλάδας και Τσεχίας αύριο θα πάρει το δικαίωμα συμμετοχής στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το 2020.

ΠΡΩΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ

Ξεκινώντας αποτελεσματικά τον αγώνα, η Τουρκία προηγήθηκε με 9-2 στο τρίτο λεπτό με πόντους Φουρκάν Κορκμάζ και Έρσαν İλιάσοβα. Η εθνική ομάδα οδήγησε σε διψήφιο προβάδισμα στο 7ο λεπτό με τους πόντους που σημείωσε ο Alperen Şengün από τη γραμμή των ελεύθερων βολών εναντίον της Ελλάδας, που δεν μπόρεσε να οργανωθεί στην επίθεση και σούταρε επανειλημμένα: 15-4. Με τη συμβολή των Alperen και Buğrahan Tuncer στο υπόλοιπο τμήμα, η Α Εθνική ομάδα έπαιξε καλά από την αρχή μέχρι το τέλος και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο μπροστά με 22-8.

Η Τουρκία ηττήθηκε από την Ελλάδα στον ημιτελικό στα προκριματικά #2 της FIBA ​​Olympic

ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ

Σκληρυνώντας την άμυνά της στο δεύτερο δεκάλεπτο και καλύτερα οργανωμένη στην επίθεση, η Ελλάδα μείωσε το προβάδισμα στους 6 πόντους στο 14ο λεπτό, με τον Λαρεντζάκη να αναλαμβάνει το σκορ: 25-19. Παρά το γεγονός ότι η πλειοψηφία τους αύξησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό με τους πόντους που βρήκαν από τη γραμμή των ελεύθερων βολών, η εθνική ομάδα, η οποία παρέμεινε σε χαμηλό ποσοστό στις εξωτερικές βολές, πήγε 34-27 στο καμαρίνι.

Η Τουρκία έχασε από την Ελλάδα στον ημιτελικό στους προκριματικούς Ολυμπιακούς Νο 3 της FIBA

ΤΡΙΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ

Έχοντας κάνει απλά λάθη στην αρχή της τρίτης περιόδου, η Ελλάδα έπιασε σερί 10-0 κόντρα στην Τουρκία και πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στο 23ο λεπτό: 34-37. Η Ελλάδα, απέναντι στην εθνική ομάδα, που δεν μπορούσε να κάνει αυτό που ήθελε σε άμυνα και επίθεση, αύξησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό στην αρχή του 29ου λεπτού με τη συμβολή 4 παικτών: 39-49. Αν και η Α Εθνική Ομάδα Μπάσκετ μείωσε τη διαφορά σημειώνοντας 8 πόντους σε 58 δευτερόλεπτα στο τελευταίο λεπτό, η Ελλάδα μπήκε στην τελευταία περίοδο μπροστά με 51-47.

Η Τουρκία ηττήθηκε από την Ελλάδα στον ημιτελικό στον Ολυμπιακό Προκριματικό Νο 4 της FIBA

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ

Παρόλο που η Τουρκία μείωσε το προβάδισμα σε έναν βαθμό με το ακριβές σουτ του Furkan Korkmaz στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, η Ελλάδα διεύρυνε τη διαφορά με τον Calathes και το βάρος του Sloukas στο παιχνίδι και τους συνεχόμενους πόντους και κέρδισε τον αγώνα 81-63.

Η Τουρκία ηττήθηκε από την Ελλάδα στον ημιτελικό στους προκριματικούς Ολυμπιακούς FIBA ​​#5

Υψηλότερη παραγωγή FURKAN

Σημαντικό ρόλο στη νίκη έπαιξαν ο Νικ Καλάθης που σημείωσε 18 πόντους στην Ελλάδα και ο Κώστας Σλούκας που πέτυχε 15. Ο Furkan Korkmaz σημείωσε 20 πόντους στην Τουρκία.

Η Τουρκία ηττήθηκε από την Ελλάδα στον ημιτελικό στους προκριματικούς Ολυμπιακούς Νο 6 της FIBA

Τουρκία: 63 – Ελλάδα: 81

Σαλόνι: Victoria Memorial Arena

Διαιτητές: Αντόνιο Κόντε (Ισπανία), Στίβεν Άντερσον (ΗΠΑ), Μπόρις Κρέιτς (Σλοβενία)

Τουρκία: Doğuş Özdemiroğlu 2, Furkan Korkmaz 20, Cedi Osman 4, Ersan İlyasova 6, Ömer Faruk Yurtseven 2, Alperen Şengün 12, Sertaç Şanlı 2, Buğrahan Tuncer 8, Melih Mahmutoğlu 7

Ελλάδα: Καλάθης 18, Σλούκας 15, Μήτογλου 10, Γιαννόπουλος 4, Παπαγιάννης 14, Αντετοκούνμπο 2, Χρυσικόπουλος, Κασελάκης 2, Κατσιβέλης, Καββαδάς 2, Λαρεντζάκης 14

1η περίοδος: 22-8

Κύκλος: 34-27

3. Περίοδος: 47-51

Η Τουρκία ηττήθηκε από την Ελλάδα στους ημιτελικούς στους προκριματικούς της Ολυμπιακής FIBA ​​#7