Αποτέλεσμα αγώνα Τουρκίας – Ελλάδας: 20-28

Μια Εθνική Ομάδα Χάντμπολ έχασε από την Ελλάδα στον 6ο και τελευταίο αγώνα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος 2023 Ευρωπαϊκών Προκριματικών Όμιλος 1. Στον αγώνα, το πρώτο ημίχρονο του οποίου ήταν το σκηνικό της διαμάχης στο Aksaray Sports Hall, η Ελλάδα προηγήθηκε με 14-11 στο αποδυτήρια. Συνεχίζοντας την κυριαρχία της στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, η Ελλάδα κέρδισε τον αγώνα με 28-20. Με αυτό το αποτέλεσμα η Ελλάδα ολοκλήρωσε τους αγώνες του 1ου Ομίλου των Ευρωπαϊκών Προκριματικών στην πρώτη θέση με 12 βαθμούς. Μια Εθνική Ομάδα Χάντμπολ Ανδρών, που τερμάτισε τον όμιλο στην τρίτη θέση με 4 βαθμούς, έχασε την ευκαιρία να παίξει στα πλέι οφ για να συμμετάσχει στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023.

ΟΚΑΝ ΧΑΛΑΙ: ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΑΠΟ ΑΠΛΑ ΛΑΘΗ

Ο προπονητής της Εθνικής Ομάδας Χάντμπολ Ανδρών, Okan Halay, ο οποίος έκανε δηλώσεις στο τέλος του αγώνα, είπε ότι έκαναν απλά λάθη στον αγώνα. Σε δήλωσή του μετά το ματς, ο Χάλεϊ δήλωσε ότι έπαιξαν άσχημα, ειδικά στην επίθεση. Τονίζοντας ότι τελείωσαν τον ομαδικό αγώνα τους με μια απρόσμενη ήττα, ο Halay είπε: “Παρά το τόσο κακό παιχνίδι, είχαμε την ευκαιρία να γυρίσουμε ξανά το ματς. Ο τερματοφύλακάς μας μας στήριξε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Στα σημεία του αγώνα, εμείς έκανε τεράστια λάθη, έχασε σουτ 7 μέτρων, που οδήγησαν στην ήττα. Κάναμε απλά λάθη, δεν έχουμε πολλά να πούμε. Ήταν ένα απροσδόκητο αποτέλεσμα. Δεν περίμενα τόσο κακή εμφάνιση από την ομάδα στην επίθεση. Όλα μας Οι παίκτες που μπήκαν και έφυγαν από το παιχνίδι έκαναν ό,τι μπορούσαν, αλλά ο τερματοφύλακας της αντίπαλης ομάδας είχε ψυχολογικό πλεονέκτημα έναντι μας. «Το επίπεδο δυσκολίας του αγώνα επηρέασε επίσης αρνητικά τους παίκτες και εμάς. 3 μέρες μετά, ένα νέο παιχνίδι, μια νέα περιπέτεια. Πρέπει να σηκωθούμε όρθιοι και να συνεχίσουμε τον αγώνα».

Ο Halay δήλωσε ότι η περίοδος των αγώνων κάθε 3 ημέρες είναι προκλητική γι ‘αυτούς και έχουν φτάσει μέχρι εδώ με έναν άγνωστο ρυθμό. Σημειώνοντας ότι οι παίκτες της ομάδας ήρθαν στο στρατόπεδο αμέσως μετά το πρωτάθλημα και ξεκίνησαν τους αγώνες, ο Halay είπε: “Οι αθλητές μας που θα συνεχίσουν να παίζουν ξανά στο πρωτάθλημα μετά το τέλος αυτής της διαδικασίας. Ειλικρινά, περάσαμε μια πολύ δύσκολη περίοδο Πρέπει να προετοιμαστούμε για αυτό, αν θέλουμε να έχουμε επιτυχία στην Ευρώπη. Πρέπει να αλλάξουμε και να βελτιωθούμε. Πρέπει να το κάνουμε», είπε.

ALPEREN PEKTAŞ: ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΑΚΣΑΡΑΪ

Ο αρχηγός της εθνικής ομάδας Alperen Pektaş είπε: “Όταν δεν μπορούμε να πετύχουμε απλά γκολ, αποθαρρύνουμε το ηθικό μας. Όταν πέφτεις στο χάντμπολ, είναι δύσκολο να επιστρέψεις. Οι συμπαίκτες μου έκαναν ό,τι μπορούσαν. Πρέπει να πετύχουμε απλά γκολ, δεν μπορούσαμε πετυχαίνουμε απλά γκολ. Η απόδοση του τερματοφύλακα καθόρισε το σκορ του αγώνα. Η μπάλα βγήκε στην εστία μας, αλλά ήταν έξτρα. «Δεν μπορούσα να βάλω απλά γκολ και αυτό ήταν το σκορ του αγώνα. Ευχαριστώ τον κόσμο του Ακσαράι. Είχαν απίστευτη υποστήριξη», είπε.