ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ – ndt1.eu

ΓΚΟΛ Η ΔΗΜΗΤΡΑ ΙΒΑΝΟΒΑ, Η ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΠΡΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ EURO 2022

Μόλις δύο μέρες μετά τη μεγάλη επιτυχία της Εθνικής Νέων Βουλγαρίας κάτω των 17 ετών, η οποία προκρίνεται στο Elite Round του Euro 2022, τα κορίτσια της Βουλγαρίας κάτω των 19 ετών μας έφεραν επίσης μεγάλο λόγο να είμαστε περήφανοι για την πρόκριση στη δεύτερη φάση των προκριματικών για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (αντίστοιχο του Elite round στους juniors).

Τα κορίτσια της προπονήτριας Stanislava Tsekova κέρδισαν σίγουρα τη βασική τους ανταγωνιστή στον προκριματικό όμιλο Ελλάδα με 2:0 στην Αλμπένα και με 3 νίκες από 3 αγώνες προκρίθηκαν στην καθοριστική φάση των προκριματικών για το Euro 2022, όπου θα αναμετρηθούν με τους άλλους καλύτερους. ομάδες στην ήπειρο. σε αυτή την ηλικία. Η Βουλγαρία ξεκίνησε το ματς με αυτοπεποίθηση αλλά επιφυλακτικά και στο πρώτο ημίχρονο δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να απειλήσει σοβαρά την πόρτα της Μιλένα Καρακόλεβα. Τα κορίτσια μας έδωσαν καθοριστικό χτύπημα στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Η κάτοικος Ντόμπριτς, Δήμητρα Ιβάνοβα, άνοιξε το σκορ στο 54ο λεπτό και η σύντροφός της στην επίθεση, Ναντέζντα Ιβάνοβα, σημείωσε δεύτερο γκολ τέσσερα λεπτά αργότερα. Για την Dobrudzha αυτό ήταν το τρίτο γκολ σε τρία ματς της διοργάνωσης στην Αλμπένα.

Έτσι, η Βουλγαρία WU19 προκρίνεται στην επόμενη φάση του Euro 2022, η οποία θα αποτελείται από 7 προκριματικούς ομίλους των 4 ομάδων. Οι νικητές κάθε ομίλου θα προκριθούν στους τελικούς του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στην Τσεχία το επόμενο καλοκαίρι.

ΤΣΕΡΝΟΜΟΡΕΤΣ (ΜΠΑΛΤΣΙΚ) ΜΕ ΝΙΚΗ ΣΤΟ ΝΟΒΙ ΠΑΖΑΡ

Η Τσερνομόρετς (Μπαλτσίκ) κέρδισε με 1-0 ως φιλοξενούμενος της Μπότεφ (Νόβι Παζάρ) σε αγώνα της δέκατης αγωνιστικής της Βορειοανατολικής Τρίτης Λίγκας. Ο Άνχελ Άγγελοφ έφερε τους τρεις βαθμούς με το γκολ του στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου. Στη συνέχεια γλίστρησε διαγώνια στον τερματοφύλακα και σκόραρε. Οι οικοδεσπότες έκαναν ισχυρισμούς για ενέδρα. Και οι δύο ομάδες βγήκαν χωρίς πολλούς βασικούς παίκτες τους, οι οποίοι αντιμετωπίζουν προβλήματα υγείας, ενημερώνει το sportal.bg. Στο 5ο λεπτό ο Τζούλιαν Ζαγκόροφ αστόχησε να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά. Στο 60ο λεπτό χτύπησε το δοκάρι. Σκόραρε ένα τέταρτο αργότερα, αλλά ο διαιτητής δεν μέτρησε το γκολ από ενέδρα. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν δύο καταστάσεις μέσω των Μίτκο Μίτκοφ και Γιόρνταν Μίλκοφ.

Σε έναν ακόμη αγώνα του δέκατου γύρου η Ρίλτσι (Ντόμπριτς) κέρδισε με 1:0 την επίσκεψή της στο Ντοροστόλ (Σιλίστρα). Ο Ντιαν Μίντσεφ χρησιμοποίησε πάσα συμπαίκτη του και στο 40′ πέτυχε το μοναδικό γκολ.

Δούναβης (Ρούσε) – Μπότεφ (Νόβι Παζάρ)

Λουντογκόρετς ΙΙΙ (Ράζγκραντ) – Τσερνολομέτς (Πόποβο)

Spartak 1918 II (Βάρνα) – Volov (Shumen)

Ρίλτσι (Ντόμπριτς) – Σβετκαβίτσα (Ταργκόβιστε)

Lokomotiv (Ruse) – Σεπτεμβρίου 98 (Tervel)

Τσερνομόρετς (Μπαλτσίκ) – Αθλητής (Γ. Τόσεβο)

7 Νοεμβρίου 2021, Κυριακή, 2:00 μ.μ

Ustrem (Donchevo) – Dorostol (Silistra)

Η MILITSA MIRCHEVA ΚΑΙ Ο MITKO TSENOV ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ CROSS COUNTRY

Το Εθνικό Πρωτάθλημα Cross Country, που πραγματοποιήθηκε στο Pirdop, καθόρισε τους τελευταίους πρωταθλητές Βουλγαρίας στο στίβο για το 2021. Ο αγώνας διεξήχθη σε άριστες κλιματολογικές συνθήκες στην άριστα προετοιμασμένη διαδρομή (1000 m tour) στην περιοχή “St. Petka” παραπάνω η πόλη. Δύο από τα μεγαλύτερα ονόματα του βουλγαρικού τρεξίματος – ο Mitko Tsenov (Mitko Tsenov running team, Mezdra) και η κάτοικος Dobrich, Militsa Mircheva, αγωνιζόμενος για Αθλητής (Mezdra), κέρδισαν τους τίτλους σε άνδρες και γυναίκες.

Λιγότερο από δύο εβδομάδες μετά την κατάκτηση του τίτλου του εθνικού μαραθωνίου στις 10 Οκτωβρίου στις 2:35:03, η Militsa Mircheva κέρδισε επίσης πειστικά στα 8000m cross country με 28:08.5. Η δευτεραθλήτριά της στον μαραθώνιο Marinela Nineva (Lokomotiv, Dryanovo) ήταν δεύτερη στο Pirdop με 29:10.3. Το χάλκινο πήρε ο Μπιλσερίν Σουλεϊμάν (Νόβι Παζάρ) – 31: 42,8, ο οποίος προσπέρασε τη χάλκινη Ολυμπιονίκη του εθνικού πρωταθλήματος μαραθωνίου Τάνια Ντιμιτρόβα (Αθλήτρια, Mezdra).

Οι δύο πρωταθλητές – Tsenov και Mircheva, έχουν μια επιτυχημένη καριέρα στο τρέξιμο cross-country. Ο Μίτκο είναι δύο φορές δευτεραθλητής Ευρώπης σε αυτό το δύσκολο άθλημα – στους νέους κάτω των 20 ετών στη Βουδαπέστη το 2012 και στους νέους κάτω των 23 ετών στο Βελιγράδι το 2013. Ο Μηλίτσα κέρδισε ένα ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2014 στο Σαμόκοφ μπροστά στους δικούς του ακροατήριο. Οι δυο τους συμμετείχαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο ντε Τζανέιρο 2016 – Μίτκο στα 3000 μ. στιπλ, και η Μηλίτσα ήταν η πρώτη Βούλγαρη συμμετέχουσα στον Ολυμπιακό Μαραθώνιο. Ο Μίτκο κέρδισε επίσης τον ευρωπαϊκό τίτλο στα 3000 μ. στιπλ στους νέους κάτω των 23 ετών το 2015. Οι δυο τους κατέχουν επίσης πολλά εθνικά ρεκόρ υπαίθριων χώρων. Ο Μίτκο στα 2000 μ. στιπλ – 5: 25.12, και στα 3000 μ. στιπλ – 8: 20.87, και η Μηλίτσα στα 10.000 μ. – 32: 30,07, και ημιμαραθώνιος – 1:11:14. Atletikabg

ΗΛΙΑ ΠΕΤΚΟΦ – MVP, ΑΓΙΑ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΜΕ ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ

Την πρώτη τους νίκη στη δεύτερη κατηγορία του γαλλικού πρωταθλήματος σημείωσαν ο Ντόμπριτς Ηλία Πέτκοφ και η ομάδα του Σεν Κουεντέν. Η ομάδα με επικεφαλής τον Ντάριο Ντούκιτς κέρδισε τη Ρεν με 3-0 (25:19, 25:23, 25:22) στον αγώνα του 3ου γύρου. Ο Σεν Κουεντέν είναι έβδομος με 3 βαθμούς (1 νίκη, 2 ήττες), όγδοη η Ρεν με 3 βαθμούς και το ίδιο υπόλοιπο.

Ο Iliya Petkov έπαιξε τον αγώνα σε πολύ καλό επίπεδο, σημειώνοντας 9 πόντους (1 μπλοκ), ήταν δεύτερος σε απόδοση και ήταν εξαιρετικός για MVP. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Daniel de Pinho με 16 πόντους (2 μπλοκ). Για τον αντίπαλο Φιλίπε Τουτόγκα σημείωσε 11 πόντους.

Στον επόμενο γύρο, ο Saint-Quentin συναντά τον Saint-Jean-d’Ilac στις 30 Οκτωβρίου (Σάββατο).

Η διάσειση σταματά το ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ

Το βουλγαρικό σύνολο δεν θα λάβει μέρος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ρυθμικής Γυμναστικής στο Kitakyushu (Ιαπωνία) λόγω τραυματισμού της Laura Traats, ανακοίνωσε επίσημα η BFHG. Οι Ολυμπιονίκες του Τόκιο 2020 έφυγαν εξαιρετικά προετοιμασμένοι και πρόθυμοι να κερδίσουν τον τελευταίο τους αγώνα ως ομάδα.

Τη Δευτέρα, το σύνολο πραγματοποίησε δύο προπονήσεις και μετά τη δεύτερη η Λάουρα Τράατς δέχτηκε έναν πολύ δυνατό και οξύ πόνο. Πραγματοποιήθηκε αμέσως συνεννόηση με τον γιατρό της ομάδας, Dr. Dobrev, ο οποίος διαπίστωσε ότι ο τραυματισμός της Laura ήταν σοβαρός και ότι η συμμετοχή της ομάδας ήταν αδύνατη. «Όλα τα κορίτσια λυπούνται τρομερά, το ίδιο και η έδρα, αλλά η υγεία είναι πάνω από όλα και αυτή είναι η μόνη σωστή απόφαση αυτή τη στιγμή!», ανακοίνωσε η έδρα της έδρας.

Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ιαπωνίας, θα απονεμηθούν τρία σετ μεταλλίων σε σύνολα – σε all-around και σε ατομικές συσκευές, στις 29 και 31 Οκτωβρίου, αντίστοιχα. αθλητικό.bg

Ο ΡΑΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ντεμπούτο του για την PSG

Ο αμυντικός Σέρχιο Ράμος βρίσκεται επιτέλους κοντά στο ντεμπούτο του στην Παρί Σεν Ζερμέν. Ο έμπειρος αμυντικός εντάχθηκε στην PSG ως ελεύθερος μετά το τέλος της περασμένης σεζόν. Ο έφηβος από τη Σεβίλλη φορούσε τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης μεταξύ 2005 και 2021.

Από την αρχή της φετινής σεζόν, ο 35χρονος αμυντικός δεν έχει καταγράψει ούτε ένα λεπτό στο γήπεδο με την ομάδα της PSG, καθώς αναρρώνει από τραυματισμό. Έχασε περισσότερους από 30 αγώνες των Los Blancos την περασμένη σεζόν. Σύμφωνα με την Diario AS, ο Ράμος είναι επιτέλους έτοιμος να καταγράψει τα πρώτα του λεπτά ως παριζιάνικος ποδοσφαιριστής. Επιστρέφει σε φουλ προπονήσεις και ενδέχεται να εμφανιστεί στο γήπεδο κόντρα στην πρωταθλήτρια Γαλλίας Λιλ την Παρασκευή. Φυσικά, δεδομένου ότι δεν έχει παίξει τόσο καιρό, ο Ράμος μάλλον θα ήταν στον πάγκο κόντρα στη Λιλ, αν το ματς πάει καλά για την PSG. Εάν δεν κάνει το ντεμπούτο του για τη νέα του ομάδα κόντρα στη Λιλ, ο Ράμος πιθανότατα θα παίξει τον πρώτο του αγώνα για την PSG εναντίον της RB Leipzig στο Champions League στις 3 Νοεμβρίου.

Ο ΓΚΡΙΓΚΟΡ ΝΤΙΜΗΤΡΟΦ έχασε ΤΡΙΑ ΣΕΤΜΠΟΛ ΚΑΙ ΕΧΑΣΕ ΙΣΟ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΣΙΚΙΠΑΣ

Ο μοναδικός Βούλγαρος στην ελίτ του τένις Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ έχασε τρία σετ πόντους (δύο στο σερβίς του αντιπάλου) και στη συνέχεια έχασε με τη μοναδική επιτυχία στον αγώνα με τον Στέφανο Τσιτσιπά – 6: 7 (6), 4: 6 για 1 ώρα και 43 λεπτά ισόπαλης μάχης στον πρώτο γύρο στο ATP 500 Series Tournament στη Βιέννη.

Ο Γκρίγκορ έπαιξε καλύτερα στο πρώτο σετ και θα μπορούσε να συγχαρεί τον εαυτό του με επιτυχία στο τάι μπρέικ, αλλά έκανε ένα εντυπωσιακό λάθος από το forehand κοντά στα δίχτυα από θέση νίκης και έτσι επέστρεψε τον αντίπαλό του στο παιχνίδι. Ο Τσιτσιπάς, από την άλλη, ήταν σχεδόν άψογος στο σέρβις με τα επώνυμα forehands του στην απέναντι διαγώνιο, κάνοντας το μοναδικό break στο ματς στο 5:4 υπέρ του για να κερδίσει την πιο ιντριγκαδόρικη μονομαχία του πρώτου γύρου στην αυστριακή πρωτεύουσα.

Ο Ντιμιτρόφ έχει λόγους να μετανιώνει που έχασε τον ισόπαλο αγώνα με το νούμερο 3 του κόσμου, αλλά γενικά και οι δύο πρέπει να είναι ικανοποιημένοι με το υψηλό επίπεδο του τένις και την έλλειψη μεγάλου αριθμού λαθών – ο Γκρίσο έκανε 14 και ο Τσιτσιπάς 13, αλλά ο Βούλγαρος ήταν πολύ πιο αποτελεσματικός στις επιθέσεις του με 29 νικητές έναντι 23 για τον αντίπαλο.