Πρωταθλητές ανακοινώθηκαν στο Ida Ultra

class=”medyanet-inline-adv”>

Το Kaz Mountains, μια από τις περιοχές με την υψηλότερη περιεκτικότητα σε οξυγόνο στον κόσμο, φιλοξένησε για άλλη μια φορά έναν από τους σημαντικότερους υπερμαραθωνίους της Τουρκίας, τον Ida Ultra με χορηγία της Karspor. Η διοργάνωση, στην οποία συμμετείχαν 1700 αθλητές από 25 χώρες, ολοκληρώθηκε με πολύ ενθουσιασμό και χαρά παρά τον βροχερό καιρό και τις δύσκολες συνθήκες. Οι πρωταθλητές σε όλες τις κατηγορίες αναδείχθηκαν στο τέλος των διήμερων δρομολογίων στο Ida Ultra, που διοργανώθηκαν με την επίσημη χορηγία του Δήμου Edremit και την υποστήριξη του Μητροπολιτικού Δήμου Balıkesir, του Balıkesir Governorship, του Edremit District Governorship και της Turkish Athletics Federation.

Η Elena Polyakova έγινε το αίσιο τέλος για τις γυναίκες στον πολυαναμενόμενο αγώνα των 114 χιλιομέτρων στον πρώτο χειμερινό υπερμαραθώνιο της Τουρκίας, Ida Ultra, ο οποίος διεξήχθη για πρώτη φορά το 2016, με μια πίστα που συνδυάζει ιστορία και σήμερα, ανάμεσα σε ελαιώνες, συνοδεία από τη μαγευτική θέα του κόλπου Edremit. Μετά την Polyakova, η οποία έφτασε στη γραμμή τερματισμού σε 15 ώρες 49 λεπτά 28,71 δευτερόλεπτα, η Seda Nur Çelik ήρθε δεύτερη και η Mahya Karbalaii στην τρίτη.

Ο Oğuzhan Emre Singer κατέκτησε το πρωτάθλημα στην κατηγορία Ida Ultra, όπου υπήρχε επίσης μεγάλος ανταγωνισμός στους άνδρες. Ο Konstantin Mansurov ολοκλήρωσε το βάθρο στην πίστα των 114 χιλιομέτρων, όπου ο Salih BuluT ήταν δεύτερος.

Στα 66 χιλιόμετρα Ida Half Ultra, η πρώτη θέση πήγε στον Aleksandr Firsov στους άνδρες και στην Alisa Prokhorova στις γυναίκες. Στο Run Zues, την τρίτη κατηγορία του Ida Ultra, το πρωτάθλημα πήγε στον İrem Can Ayaz στους άνδρες και στη Nuray Bulut Göktepe στις γυναίκες.

Υπήρξε μεγάλος ενθουσιασμός στο δρομολόγιο του χωριού των 15 χιλιομέτρων όπου υπήρξε μεγάλη συμμετοχή. Η Serpil Budak τερμάτισε πρώτη στον αγώνα των ανδρών, τον οποίο κέρδισε ο Abdurrahman Çavdar.

Τελική πρόταση γάμου

Μια ενδιαφέρουσα εκδήλωση έλαβε χώρα στον τερματισμό του IDA Ultra με χορηγία της Karspor, που πραγματοποιήθηκε για 5η φορά φέτος. Ο Kudret Altak, που συμμετείχε στον αγώνα, έκανε πρόταση γάμου στη φίλη του Beyza Güzel με ένα δαχτυλίδι πασιέντζας που κρατούσε στην τσέπη του καθ’ όλη τη διάρκεια του τρεξίματος. Η Beyza Güzel δέχτηκε αυτή την προσφορά ανάμεσα στο χειροκρότημα του κοινού και των φίλων της.

Στον μαραθώνιο όπου εφαρμόστηκαν οι κανόνες της πανδημίας, οι 3 πρώτοι όλων των κατηγοριών ήταν οι εξής: