Ο κουρσάρος Pro Recco στη Μασσαλία

Νικηφόρο ντεμπούτο στο Champions League για την Pro Recco που κατακτά το “Pierre Garsau” της Μασσαλίας με 7-13. Τα αγόρια του κόουτς Σούκνο κέρδισαν τους πρωταθλητές Γαλλίας με μια τέλεια τρίτη φορά, παρασυρμένοι από τις αποκρούσεις του Ντελ Λούνγκο και το πόκερ του Ζαλάνκι.

Το χρονικό του Marseille-Pro Recco

Η Μασσαλία στο προβάδισμα με τον Βερνού που ολομόναχος μπροστά στον Ντελ Λουνγκό δεν αστοχεί στην πρώτη αριθμητική υπεροχή μετά από 110 δευτερόλεπτα αγώνα. Ο Figlioli προσπαθεί να ταρακουνήσει το δικό του, αλλά το bolide από τη θέση 3 είναι τυπωμένο στη σέντρα. Η ισοφάριση έρχεται μόλις δύο λεπτά και είκοσι δευτερόλεπτα από τη σειρήνα χάρη στον Ίβοβιτς, του οποίου το σουτ που απέκρουσε κορόιδευε τον Γάλλο τερματοφύλακα. Οι πρωταθλητές Ευρώπης παλεύουν με τον επιπλέον παίκτη (0/4 στο πρώτο οκτάλεπτο) και προσκολλώνται στον Ντελ Λούνγκο που απαντά ως πρωταθλητής στον Πρλάινοβιτς κλειδώνοντας το 1-1.
Ο νεότερος από τη θέση 5 ανατρέπει το ματς στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά και πάλι ο Βερνού με υπεροχή ξεφεύγει από τους σκόρερ των Biancocelesti και κερδίζει τον Del Lungo για το 2-2 στο ημίχρονο. Η επανεκκίνηση του Βούκισεβιτς σπρώχνει τους γηπεδούχους 80 δευτερόλεπτα από την αλλαγή γηπέδου. ένα πλεονέκτημα που όμως διαρκεί στον χώρο μιας δράσης γιατί ο Αϊκάρντι εκμεταλλεύεται ένα λάθος της άμυνας της Μαρσέιγ και καταθέτει άνετα το 3-3 στα δίχτυα με το οποίο τελειώνει ο χρόνος.

Ο Προ Ρέκο δαγκώνει αμέσως με τον Ίβοβιτς: το σουτ του αρχηγού από κεντρική θέση αναπηδά από το νερό και καταλήγει κάτω από το δοκάρι (3-4). Ο Ντελ Λούνγκο είναι τερατώδες πρόσωπο με πρόσωπο με τον Βερνού, μετά ο Ζαλάνκι διακόπτει το ματς: από τη θέση 2 πετυχαίνει το πρώτο του ευρωπαϊκό γκολ με το καπάκι της Pro Recco, προσπερνώντας τον Hovhannisyan στο κοντό δοκάρι και στη συνέχεια επαναλαμβάνεται με τον επιπλέον άνδρα. Ανωτερότητα, διπλό, που κεφαλαιοποιεί και την Κρουσιγιά (4-6), αλλά ο Ίβοβιτς με τον έξτρα άνδρα επαναφέρει το +3. Απόσταση που μεγαλώνει πριν τη σειρήνα με το σουτ ανέβασμα και νίκης του Ντι Φούλβιο και της τριάδας του Ζαλάνκι που αξίζουν 4-9.

Το πέναλτι που μετέτρεψε ο Πρλάινοβιτς δίνει λίγο οξυγόνο στους Γάλλους που στη συνέχεια με τον Βερνού -τρία γκολ γι’ αυτόν- επιστρέφουν στο παιχνίδι με 6-9 με κάτι λιγότερο από τέσσερα λεπτά από το τέλος. Η παλόμπα του Figlioli σβήνει στο κοντάρι, ο Olivon δεν κάνει λάθος μπροστά στον Del Lungo και βάζει φωτιά στην πισίνα του σπιτιού. Ζεστές ψυχές που ακόμα δροσίζουν τον Zalanki, το πόκερ, στην ανωτερότητα. Για να βάλει το ματς στον πάγο ο Echenique που υπογράφει το 7-11 δύο λεπτά από το τέλος. Υπάρχει ακόμη χρόνος για να δούμε το τέρμα του Φιγιόλι που καρφώνει το σκορ στο 7-13.

Τα λόγια του κόουτς Σούκνο μετά το Μαρσέιγ-Προ Ρέκο

«Περίμενα ένα δύσκολο ματς – παραδέχεται ο κύριος Σούκνο – παίξαμε απέναντι σε μια πολύ οργανωμένη ομάδα που κολυμπάει πολύ καλά. Στην αρχή ήταν δύσκολο, μετά στο τρίτο ημίχρονο φύγαμε και πήραμε τη νίκη που ήταν αυτό που μέτρησε. Βλέπουμε ότι είμαστε στην αρχή, αλλά για μένα αυτό που έχει σημασία είναι να μεγαλώνουμε κατά τη διάρκεια της σεζόν που φτάνουν οι πιο σημαντικοί αγώνες».

Το ταμπλό του Μαρσέιγ-Προ Ρέκο

Marsiglia: Hovhannisyan, Bouet, Olivon, Spaic, Prlainovic 1 rig., Vernoux 3, Crousillat 1, Vanpeperstraete, Marion Vernoux, Kovacevic, Vukicevic 1, Bodegas, Joubert. Ολα. Σκεπάνοβιτς.
Pro Recco: Del Lungo, Di Fulvio 1, Zalanki 4, Figlioli 2, Younger 1, Bertoli, Presciutti, Echenique 1, Ivovic 3, Velotto, Aicardi 1, Hallock, Negri. Κοπάδια Sukno.

Διαιτητές: Boudramis (Ελλάδα), Putnikovic (Σερβία).
Επιμέρους: 1-1, 2-2, 1-6, 3-4. Ανωτερότητα: Μαρσέιγ 4/16 + 1 πέναλτι, Προ Ρέκο 3/13.