Η Emma Neykova με χάλκινο από το “Sword of Etropolski” – Περισσότερα αθλήματα – Άλλα αθλήματα

Η Βουλγάρα ξιφομάχος Έμμα Νέικοβα κέρδισε ένα χάλκινο μετάλλιο στο εξαιρετικά δυνατό διεθνές τουρνουά “Sword of Etropolski”, έναν γύρο του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου ξιφασκίας. Ο διαγωνισμός διεξήχθη από την Παρασκευή έως την Κυριακή στο Sofia Hall της πρωτεύουσας και έφερε βαθμούς για το Ευρωπαϊκό Κύπελλο μαθητών. Ο διαγωνισμός συγκέντρωσε περισσότερους από 500 διαγωνιζόμενους από 30 χώρες. Ήταν το πιο δυνατό τουρνουά στον κόσμο τα τελευταία 3 χρόνια. Έχει τις υψηλότερες αποδόσεις και οι βαθμοί που κερδίζονται πολλαπλασιάζονται επί 3. Ο διαγωνισμός διοργανώθηκε με την τήρηση όλων των αντιεπιδημικών μέτρων. Την Παρασκευή, τα αγόρια και τα κορίτσια κάτω των 15 ετών πήγαν στα μονοπάτια, το Σάββατο απονεμήθηκαν τα μετάλλια στους δόκιμους μεμονωμένα και στους δόκιμους ως ομαδικά, και την Κυριακή – στους δόκιμους ατομικά και στους δόκιμους ως ομαδικά.

Η Βουλγαρία συμμετείχε στη 13η διοργάνωση του «Etropolski’s Sword» με περισσότερους από 40 ξιφομάχους σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες. Η Emma Neykova, η οποία κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στο ατομικό αγώνισμα των μαθητών, είχε την καλύτερη επίδοση. Η Έμμα βγήκε από τους ομίλους με πέντε νίκες και μία ήττα. Στους αποκλεισμούς, η αθλήτριά μας, που τερμάτισε έβδομη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κάντετ στην Κροατία το 2020, κέρδισε τη Βερόνικα Βασίλεβα από την Αυστραλία με 15:9, την Καρίνα Ταλάντα από τη Ρωσία με 15:7 και τον Άλεξ Παπαπετρόπουλου από την Ελλάδα με 15:10. Στον αγώνα για την είσοδο στους 8 πρώτους η Έμμα κέρδισε με 15:14 τον Ζάνετ Κόβατς από την Ουγγαρία και στον αγώνα για μια θέση στα ημιτελικά κέρδισε με 15:12 την Μπέθανι Μπρίερλι από τη Μεγάλη Βρετανία. Στα ημιτελικά, ο απόφοιτος της Ακαδημίας Ξιφασκίας Vasil Etropolski αντιμετώπισε την Αμερικανίδα Μάγδα Σκαρμπόνκεβιτς, η οποία είναι παγκόσμια πρωταθλήτρια στο ξίφος μαθητών. Ο Αμερικανός κέρδισε τον αγώνα και η Έμμα το χάλκινο μετάλλιο.

Μια άλλη Βουλγάρα απέδωσε πολύ καλά – η Kalina Atanasova, η οποία κατετάγη 9η. Οι νικητές του διαγωνισμού έλαβαν τα βραβεία τους από τον Anatoli Iliev, Αναπληρωτή Πρόεδρο του Ιδρύματος της Σόφιας – European Capital of Sports, τον Zapryan Vanchev, Διευθυντή της Ακαδημίας Ξιφασκίας Vasil Etropolski και την Joanna Ilieva, Πρωταθλήτρια Ευρώπης στο ξίφος από το 2020.

Στον ομαδικό διαγωνισμό για τους δόκιμους, η βουλγαρική ομάδα που αποτελείται από τις Kalina Atanasova, Mariela Georgieva, Emma Neykova και Mihaela Nikolova τερμάτισε στην πέμπτη θέση. Η δεύτερη ομάδα μας (Vasilena Krasteva, Sofia-Alexandra Medarska, Yana Seregina και Natalia Spasova) παρέμεινε στη 13η θέση.

Στους δόκιμους πρωταθλητής ήταν ο Cassian Sidou από τη Ρουμανία, το ασημένιο πήρε ο Cody G. από τις ΗΠΑ και το χάλκινο μοιράστηκαν οι Kerem Chaklayan από την Τουρκία και Tom Kuder από τη Γαλλία. Πρωταθλητές στο ομαδικό αγώνισμα είναι οι δόκιμοι από την πρώτη ομάδα των ΗΠΑ και η πρώτη ομάδα της Βουλγαρίας αποτελούμενη από τους Alexander Genkov, Nikola Gospodinov, Kamen Hristov και Stanimir Pelov τερμάτισε πέμπτη.

Στα αγόρια κάτω των 15 ετών την πρώτη θέση κατέκτησε η Alexandra Kuvaeva από τη Γεωργία. Στη δεύτερη θέση ήρθε η Neris Ada Kabadere από την Τουρκία και η Raisa Apostu από τη Ρουμανία και η Anna Kakiopi Kurusi από την Ελλάδα μοιράστηκαν την τρίτη θέση. Από τις Βουλγάρες ξιφομάχους, καλύτερη ήταν η Νάταλι Μισίνεβα, η οποία κατέλαβε την 13η θέση.

Για αγόρια κάτω των 15 ετών, 73 σπαθιά από 30 χώρες βγήκαν στα μονοπάτια. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Τούρκος Γιαμέν Φουρκάν. Δεύτερος τερμάτισε ο Κριστιάν Γκαβρίλα από τη Ρουμανία και τα χάλκινα μετάλλια μοιράστηκαν οι εκπρόσωποι της Βουλγαρίας Νίκολα Γκοσποντίνοφ και Στάνιμιρ Πέλοφ. Ο Simeon Dalekov τερμάτισε έβδομος και ο Nikolay-Thomas Georgiev ήταν 11ος.