Η Μαρσέιγ κέρδισε με 2 γκολ στον αγώνα ασίστ του Cengiz Ünder

class=”medyanet-inline-adv”>

Η Φέγενορντ υποδέχθηκε τη Σλάβια Πράγας στον πρώτο αγώνα των προημιτελικών του UEFA Conference League. Ο Halil Umut Meler, ένας από τους Τούρκους διαιτητές με άδεια FIFA, σφύριξε στον αγώνα που έγινε στο στάδιο De Kuip. Οι Mustafa Eyisoy και İbrahim Çağlar Uyarcan ήταν οι βοηθοί του Meler. Ο αγώνας, στον οποίο σκόραρε και ο εθνικός ποδοσφαιριστής Orkun Kökçü, έληξε με 3-3. Τα γκολ της Φέγενορντ πέτυχαν οι Σινιστέρα στο 10′, Σενέσι στο 74′ και Ορκούν Κοκτσού στο 86′. Τα γκολ της Σλάβια Πράγας πέτυχαν οι Ολάινκα στο 41′, Κόλινς Σορ στο 67′ και Τραορέ στο 90+5′.

Ο Όρκουν Κοκτσού, που ξεκίνησε το ματς στα πρώτα 11 και πέτυχε ένα γκολ, αντικαταστάθηκε από τον Χέντριξ στο 89ο λεπτό.

Η Μαρσέιγ, από την άλλη, νίκησε 2-1 τον ΠΑΟΚ στο ματς όπου ο Cengiz Ünder έπαιξε για 90 λεπτά και έδωσε ασίστ.

Τα αποτελέσματα του πρώτου αγώνα των προημιτελικών της UEFA European Conference League είναι τα εξής:

Φέγενορντ (Ολλανδία) – Σλάβια Πράγας (Τσεχία) 3 – 3

Bodo/Glimt (Νορβηγία) – Ρώμη (Ιταλία) 2 – 1

Μαρσέιγ (Γαλλία) – ΠΑΟΚ (Ελλάδα) 2 – 1

Λέστερ Σίτι (Αγγλία) – PSV (Ολλανδία) 0 – 0

Την Πέμπτη 14 Απριλίου θα διεξαχθούν οι ρεβάνς όπου θα καθοριστούν οι ομάδες που θα προκριθούν στα ημιτελικά.