Η Ισπανία είπε ψέματα στην Ελλάδα στην Αθήνα – Αθλητισμός

Ο αρχηγός της Ισπανίας Κόκε σταμάτησε την επίθεση του Ανδρέα Μπουσαλάκη στην Αθήνα

Φωτογραφία: EPA / BGNES

Η ισπανική ομάδα κέρδισε με ελάχιστο 1-0 στην επίσκεψη στην Ελλάδα και πέρασε στην κορυφή του προκριματικού της ομίλου «Β» για το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ του χρόνου. Αυτό συνέβη χάρη στην ήττα της Σουηδίας με 0:2 όταν επισκέφτηκε τη Γεωργία νωρίτερα μέσα στην ημέρα.

Η Λα Φούρια ξεκίνησε πιο ενεργά το ματς και δημιούργησε αρκετούς κινδύνους μπροστά στους γηπεδούχους. Στο 20′ όμως οι Έλληνες σκόραραν μετά από γρήγορη αντεπίθεση του Μασούρα, αλλά δεν αναγνωρίστηκε από ενέδρα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι Ίβηρες δέχτηκαν πέναλτι για μπάλα με χέρι στην περιοχή του πέναλτι ενός αμυντικού μετά από κόρνερ και δύο λεπτά αργότερα ο Πάμπλο Σαραμπία σκόραρε από το σημείο του πέναλτι.

Στο 36′ ο Μοράτα ήρθε αντιμέτωπος με τον τερματοφύλακα των Ελλήνων Οδυσσέα Βλαχοδήμο, ο οποίος απέκρουσε το σουτ του επιθετικού.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν την πόρτα του Ουνάι Σιμόν μετά την ανάπαυλα, αλλά δεν κατάφεραν ποτέ να δημιουργήσουν σοβαρή κατάσταση γκολ. Οι Ισπανοί επίσης δεν είχαν άλλες ευκαιρίες για γκολ.

Μετά την επιτυχία της, η Ισπανία έχει 16 βαθμούς στην κορυφή του ομίλου και ο δεύτερος Σουηδός είναι 15 και οι δύο ομάδες θα αντιμετωπίσουν απευθείας σύγκρουση για να κερδίσουν απευθείας ποσόστωση για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022 σε τρεις ημέρες στη Σεβίλλη.