Εφιαλτική βραδιά στο Kadıköy – TRT Spor

Στη δεύτερη αγωνιστική του UEFA Europa League D Group, η εκπρόσωπος μας Φενερμπαχτσέ υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό, την ελληνική ομάδα.

Η εκπρόσωπος μας Φενέρμπαχτσε δεν μπόρεσε να αποτρέψει τα γκολ του Φρανσίσκο Σοάρες στο 6′ και του Γιώργου Μασούρα στο 62′ και στο 68′ και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο με ήττα με 3-0.

Οι Κιτρινόγαλοι θα υποδεχθούν τη Βασιλική Αμβέρσα στο Kadıköy στο τρίτο τους ματς στον όμιλο.

Η Φενέρμπαχτσε αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στον πρώτο αγώνα. Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 2-1 τη Βασιλική Αμβέρσα στον πρώτο του αγώνα. Η ελληνική ομάδα με τη νίκη αναδείχθηκε ηγέτης του ομίλου με 6 βαθμούς.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης νίκησε εκτός έδρας τη Βασιλική Αντβέρπ με 1-0.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Στο 2ο λεπτό το σκληρό σουτ του Φέρντι Καντίογλου έξω από την περιοχή του πέναλτι στράβωσε πλάγια.

ΣΤΟΧΟΣ 6. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε. Ο Μασούρας, που βγήκε σε ξαφνική επίθεση με ανατροπή του Σαλάι στη μεσαία γραμμή, συνάντησε τη μπάλα στην περιοχή του πέναλτι στην περιοχή του πέναλτι και ο Σοάρες με τα στρογγυλά δερμάτινα δίχτυα στο χτύπημα χτύπημα απέναντι στον τερματοφύλακα: 0-1.

Στο 8′ η Βαλένθια μπήκε στην περιοχή του πέναλτι με προσποιήσεις από τα αριστερά και η μπάλα πέρασε λίγο στενά από τα πλάγια στο σουτ από το έδαφος στο κοντάρι.

Στο 27′ η Βαλένθια συνάντησε την μπάλα στη δεξιά διαγώνιο εντός του πέναλτι με πάσα του Πέλκα και η μπάλα έμεινε στον τερματοφύλακα.

Στο 35ο λεπτό ο Μοχάμεντ Καμάρα, ο οποίος συνάντησε τη μπάλα από το πέναλτι από τα δεξιά στο πέναλτι του Μασούρα, σούταρε από το σημείο του πέναλτι τον Μοχάμεντ Καμαρά και ο τερματοφύλακας Αλτάι έβγαλε τη δερμάτινη μπάλα στη γωνία.

45+1. Η μπάλα πήγε από την κορυφή στην κορυφή με το χτύπημα του Ρόσι, ο οποίος συνάντησε την μπάλα στην περιοχή του πέναλτι.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ολοκληρώθηκε με πλεονέκτημα 1-0 του Ολυμπιακού.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥ Β’ Ημιχρόνου

Στο 54′ ο Γκουστάβο σούταρε με το δεξί έξω από την περιοχή του πέναλτι και η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 56′ ο Πέλκας που κινούνταν στην πλάτη της άμυνας του Σαλάι, χτύπησε την μπάλα μέσα στο δοκάρι και έφυγε από κάτω από το άλλο δοκάρι παράλληλα με τη γραμμή, με ένα μόνο σουτ στην περιοχή του πέναλτι.

Σουτ του Αγκουιμπού Καμαρά από τη δεξιά διαγώνιο του πέναλτι στην ραγδαία αναπτυσσόμενη επίθεση του Ολυμπιακού στο 58′, ο τερματοφύλακας Αλτάι έριξε τη μπάλα στη γωνία.

ΓΚΟΛ 63. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε σε 2 λεπτά. Μπαίνοντας στην περιοχή του πέναλτι με τη μπάλα από τα αριστερά, ο Σοάρες, αφού ξέφυγε από τον Νόβακ, έβγαλε την πάσα του στον Αγκουιμπού Καμάρα που βρισκόταν στην περιοχή του πέναλτι. Όταν αυτός ο παίκτης σούταρε από το σημείο του πέναλτι, ο τερματοφύλακας Αλτάι πέταξε την μπάλα στον αγωνιστικό χώρο. Μετά την επίθεση ο Μασούρας έστειλε τη δερμάτινη μπάλα στα δίχτυα: 0-2.

ΓΚΟΛ 68. Ο Ολυμπιακός βρήκε το 3ο γκολ στο λεπτό. Στην επίθεση που εξελίχθηκε από τα δεξιά, ο Aguibou Camara συνάντησε τη μπάλα στη δεξιά διαγώνιο μέσα στην περιοχή του πέναλτι και η μπάλα που επέστρεψε από τον τερματοφύλακα Altay ήταν μπροστά στον Μασούρα. Το σουτ αυτού του παίκτη πήγε στα στρογγυλά δερμάτινα δίχτυα: 0-3.

Στο 83′ ο Μασούρας συνάντησε την μπάλα στην επίθεση του Ολυμπιακού που εξελίσσονταν γρήγορα και ο Αλτάι πήρε την μπάλα με τα πόδια όταν χτύπησε τον τερματοφύλακα στην περιοχή του πέναλτι.

Ο αγώνας έληξε με πλεονέκτημα 3-0 του Ολυμπιακού.

Στατιστικά: Ulker

Διαιτητές: Alejandro Hernandez, Jose Naranjo, Teodoro Sobrino (Ισπανία)

Φενερμπαχτσέ: Altay Bayındır, Novak, Min-jae, Szalai, Gustavo (Min. 70 Zajc), Mert Hakan Yandaş (Min. 75 Meyer), Osayi-Samuel, Ferdi Kadıoğlu (Min. 84 Fatih Şanlıtürk), Rossi (Min. 70) , Πέλκας, Βαλένθια (Ελάχ. 75 Muhammed Gümüşkaya)

Ολυμπιακός: Vaclik, Masouras (Dk. 89 Valbuena), Ba (Dk. 46 Lala), Sokratis, Cisse, Reabciuk, Aguibou Camara, Mohamed Camara (Dk. 89 Vrousai), Μπουχαλάκης, Onyekuru (Dk. 63 Kunde), Soares (Dk. 86 El Arabi)

Στόχοι: Dk. 6 Soares, Dk. 63 και 68 Μασούρας (Ολυμπιακός)

Κίτρινες κάρτες: ελάχ. 38 Reabciuk, Min. 42 Cisse, Min. 45 Μπα (Ολυμπιακός), Υπ. 42 Βαλένθια, Ελάχ. 72 Zajc (Φενερμπαχτσέ)